Michal Paška Vodný slalom

Beňuš vo finále C1 získal bronz, Martikán sklamal

Slovenský kanoista Matej Beňuš vybojoval na svetovom šampionáte vo vodnom slalome v Čunove bronzovú medailu. Finále C1 mužov nevyšlo podľa predstáv Michalovi Martikánovi, ktorý obsadil konečnú 7. priečku.

Beňuš sa radoval zo svojho premiérového individuálneho cenného kovu z MS v kariére. Dvadsaťtriročný Bratislavčan bol na predchádzajúcich šampionátoch dvakrát zlatý v hliadkach. V domácej čunovskej vode stratil na nečakaného majstra sveta Denis Gargauda Chanuta 2,77 sekundy a striebro, ktoré získal Nemec Nico Bettge, mu ušlo o 8 stotín.

Prečítajte si aj: Jana Dukátová má striebro Hochschornerovci majú titul a balia kufre na olympiádu Slovenskí kajakári nezískali miestenku na olympiádu

Michal Martikán začal svoju jazdu dobre, po famóznom prejazde protivodnej dvanástej bránky však minul trinástku a musel sa vrátiť, čím výraznejšie stratil. Jeho čas napokon stačil na konečné 7. miesto. Tretí slovenský zástupca Alexander Slafkovský sa do finále neprebojoval, keď v semifinále obsadil 12. pozíciu.

Chanut Gargaud jazdí úspešne nielen singlkanoe, ale aj deblkanoe, v Čunove bol rovnako ako vlani v Tacene v C2 druhý. V C1 zatiaľ na výraznejší úspech čakal, v 3×C1 bol na MS 2009 strieborný. Ani v Čunove sa jeho triumf nečakal, po výbornej jazde však mohol oslavovať titul.

Neoficiálne výsledky finále C1 mužov:

1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 101,14 (0), 2. Nico Bettge (Nem.) 103,83 (0), 3. Matej Beňuš (SR) 103,91 (0), 4. Stanislav Ježek (ČR) 104,47 (2), 5. Ander Elosegi (Šp.) 104,86 (0), 6. Či-čchiang Tcheng (Čína) 106,30 (0), 7. Michal Martikán (SR) 106,54 (2), 8. Jan Benzien (Nem.) 107,09, 9. Sideris Tasiadis (Nem.) 108,16 (4), 10. Takuja Haneda (Jap.) 108,76 (0), … nepostúpil do finále 12. Alexander Slafkovský (SR)

Finále K1 mužov na 34. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Čunove bude bez účasti SR. Ani jeden z dvojice domácich kajakárov v 40-člennom semifinále neuspel. Martin Halčin, ktorý šokoval svojím tretím miestom v kvalifikácii, vynechal 16. bránku, do 20. si ťukol a s 52 trestnými sekundami sa zaradil vo výsledkovej listine až na 38. miesto.

Ľubomír Janček bojoval, ale ani on sa nevyhol nedovoleným dotykom bránky a skončil tridsiaty druhý. Slovensko tak nezískalo v tejto kategórii miestenku na budúcoročnú olympiádu do Londýna.

Do desaťčlenného finále, ktorého štart je naplánovaný na 12:05, z prvej pozície postúpil Francúz Boris Neveu. Celkovo sa v priamych bojoch o medaily predstavia po dvaja Francúzi, Slovinci, Nemci a Česi, jeden Poliak a obhajca minuloročného titulu Talian Daniele Molmenti.

Martin Halčin si trúfal na domácej vode na finále, ktoré by znamenalo preňho istotu reprezentácie aj pre sezónu 2012 i pokojnejšiu prípravu. Až po šestnástu bránku vyzeralo všetko v poriadku. Ak by nedostal päťdesiatku, Slovensko by malo istú olympijskú miestenku. „Urobil som chybu. Po výjazde z pätnástky som zaváhal, ale myslel som si, že mi to bude stačiť. Asi sa však zmenila voda, snažil som sa niečo zachrániť, ale vedel som, že to bude na hrane a posúdení rozhodcov. Človek je v dobrej forme, ale stačí stotinkové zaváhanie a je to stratené. Išlo sa mi dobre, nebolo to síce s ľahkosťou ako v kvalifikácii, ale cítil som sa fajn. Až po šestnástku som dobre išiel do protiprúdok. Prioritou bola dnes olympijská miestenka. Tá šestnástka ma veľmi mrzí, lebo som na nej nič nezarobil. Nemal som v úmysle riskovať,“ smútil po semifinále Martin Halčin.

10. Sebastian Schubert (Nem.) 99,43 (0)

… nepostúpili do finále: 32. Ľubomír Janček 107,76 (4) 38. Martin Halčin (obaja SR) 149,50 (52)

Úžasné slovenské kajakárky získali zlato v 3×K1

Slovenské kajakárky sa dočkali historicky prvej zlatej medaily v súťaži hliadok z majstrovstiev sveta vo vodnom slalome. Na domácej vode v Čunove trio Elena Kaliská, Jana Dukátová a Dana Mann-Beňušová vyhralo preteky 3×K1 žien a tešili sa z celkovo druhého cenného kovu v tejto kategórii po striebre zo Seu d´Urgell 2009. Slovenky skvele zvládnutým záverom odsunuli na striebornú pozíciu Češky o 35 stotín sekundy. Triu Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková, Kateřina Kudějová sa nepodarilo obhájiť titul z vlaňajška. Bronz si vybojovali Nemky.

Jana Dukátová získala v Čunove už druhú medailu po striebre z individuálneho kajaku a je najúspešnejšou ženou šampionátu.

Výsledky finále K1 žien:

1. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Dana Mann-Beňušová) 131,90 (4), 2. Česko (Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková, Kateřina Kudějová) 132,25 (2), 3. Nemecko (Jasmin Schornbergová, Melanie Pfeiferová, Claudia Bärová) 134,77 (6), 4. Rakúsko 136,67 (6), 5. Francúzsko 137,47 (4), 6. Slovinsko 144,03 (6)

Slováci získlali v 3×C2 striebo, zlato putuje Francúzom

Reprezentanti Francúzska v zostave Gauthier Klausss – Matthieu Peche, Pierre Labarelle – Nicolas Peschier, Fabien Lefévre – Denis Gargaud Chanut obhájili na svetovom šampionáte vo vodnom slalome v Čunove titul v súťaži hliadok 3×C2. Francúzske trio lodí sa na dunajskej vode síce nevyhlo zaváhaniu, ale bolo dostatočne rýchle a tešilo sa zo zlatých medailí. Striebro napokon získali Slováci. Domáci v zostave Pavol Hochschorner – Peter Hochschorner, Ladislav Škantár – Peter Škantár a Tomáš Kučera – Ján Bátik sa tesne po prejazde cieľom tešili z prvenstva, ale po krátkej chvíli im na konto pribudli najskôr štyri trestné sekundy za dotyk číslo sedemnásť a po úprave výsledkov napokon iba s dvoma trestnými sekundami zaostali za Francúzmi o 67 stotín sekundy. „Je to škoda, tí fantastickí diváci, ktorí nás prišli povzbudiť by si zaslúžili zlato,“ pousmial sa Peter Hochschorner a pokračoval: „Chýbalo naozaj málo a mohlo to byť prvé miesto. Podľa mňa si však až s odstupom času uvedomíme, že aj striebro je skvelý výsledok.“ Spokojný bol aj jeho brat Pavol. „Naša jazda bola plynulá, pokojná, všetci sme boli pokope až do konca. Sme šťastní, že máme my aj ako Slovensko ďalšiu medailu. Teraz bude dôležité, aby sme ich nazbierali čo najviac a dokázali si udržať pozíciu najlepšej krajiny na svete,“ uzavrel Pavol Hochschorner.

V porovnaní s vlaňajším Tacenom si slovenská deblová hliadka polepšila postavenie o dve priečky. Hochschornerovci získali už svoju dvanástu medailu z MS v kariére, v hliadkach majú bilanciu 1 – 2 – 2. Bronz si vybojovali Briti.