Hornoliptovský jarmok so zaujímavou novinkou: Spestrením budú Hrádocké hradné hry

Tradičný Hornoliptovský jarmok tento rok prinesie so sebou zaujímavú novinku. Návštevníci sa dostanú bližšie k tamojšiemu hradu.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Hornoliptovský jarmok so zaujímavou novinkou: Spestrením budú Hrádocké hradné hry
Zdroj: TASR

Hrádocké hradné hry premiérovo spestria program tohtoročného päťdňového Hornoliptovského jarmoku, ktorý začína v najmenšom liptovskom meste už dnes podvečer lampiónovým sprievodom Hradnou ulicou. Prvý ročník hradných dní aj ponuka tradičnej liptovskej kuchyne majú do Liptovského Hrádku prilákať v závere tohto týždňa ešte viac turistov.

Hrad je lákadlom

Hrad je pre návštevníkov Liptova veľkým lákadlom, myslí si primátor Branislav Tréger. Časť jarmočného programu preto cielene nasmerovali práve do jeho okolia. „Vďaka podujatiu Hrádocké hradné hry poodhalíme návštevníkom kus minulosti. Zároveň ich vtiahneme do deja, aby si odniesli jedinečný zážitok a zabavili sa,“ povedal Tréger. Ukážky historického šermu, divadelné predstavenia, zbrojný stan aj dobový tábor s kuchynkou, kde budú pripravovať jedlá podľa stredovekých receptov, čakajú na turistov už tento piatok a sobotu (8.9. – 9.9.). Deti pobaví boj s príšerou, lukostreľba, streľba z katapultu na maketu hradu či šermiarska aréna.

„Liptovský Hrádok je síce malé mesto, ale aj vďaka hradu má svoje špecifické miesto v turizme regiónu. Zároveň v ňom ľudia nájdu Expozíciu ovčiarstva a salašníctva, ktoré sú s Liptovom po stáročia späté a vytvárali jeho históriu, tradície aj typickú kuchyňu, ktorú tiež bude možné pod hradom vyskúšať,“ skonštatovala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Darina Bartková.

Pestrý program

Program 14. Hornoliptov­ského jarmoku je mimoriadne pestrý. „Za zmienku stojí premiéra filmového dokumentu o rieke Belá, ktorú záujemcovia vzhliadnu vo štvrtok o 19.00 h v kinosále Domu kultúry, v piatok o 22.00 h to bude videoprojekcia na hrad, v sobotu si rodiny s deťmi užijú putovanie za zvieratkami,“ vymenovala PR manažérka OOCR Región Liptov Katarína Šarafínová. Zaujme aj koncert známej slovenskej rockovej kapely Gladiátor či nedeľný koncert vážnej hudby na hrade.

Zdroj: TASR

Odporúčame