Mikulášske múzeum prešlo rekonštrukciou: Veľký kompliment od samotného ministra!

Klenby historickej budovy, v ktorej sídli Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši, zdobia zreštaurované nástenné maľby zo začiatku 19. storočia. Ako to zhodnotil minister?

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Mikulášske múzeum prešlo rekonštrukciou: Veľký kompliment od samotného ministra!
Zdroj: TASR

Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) dokresľujú unikátnosť priestoru, ktorý každoročne navštívia desaťtisíce ľudí.

Prešlo rekonštrukciou

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva prešlo v poslednom období významnou modernizáciou, keď na začiatku roka otvorili jeho reinštalované expozície po približne štvorročnej rekonštrukcii za takmer deväť miliónov eur. Šéf envirorezortu na slávnostnom sprístupnení malieb ocenil symbiózu využívania interaktívnych prvkov a uchovávania historického dedičstva.

„Aj tieto klenby dokresľujú atmosféru, ktorá na nás dýcha z každej strany. Toto múzeum je vzorom pre všetkých, ktorí sa rozhodli ísť touto cestou,“ skonštatoval minister.

Inovácia troch klenieb

Budova pôvodne jezuitského kláštora skrývala ornamentálnu výzdobu s rastlinnými motívmi a predpokladalo sa, že by v nej mohli byť nájdené významnejšie historické artefakty. V prvej etape reštaurátorských prác boli zrekonštruované tri klenby, v druhej etape ďalších šesť za viac ako 21.500 eur. „Každé múzeum je kultúrnou inštitúciou, ktorá by mala vplývať nielen na environmentálne povedomie ľudí, ale aj na kultúrnu úroveň, aby sme ako národ boli kultúrnejší,“ doplnila riaditeľka SMOPaJ Danka Šubová.

Použité aj rastlinné motívy

„Táto výmaľba sa datuje okolo roku 1800. Približne vieme, že objednávateľom bol František Wisner. Je to identická maľba, aká sa nachádza v Soľnom úrade v Liptovskom Hrádku. Sú tu použité geometrické a rastlinné motívy a veľmi citlivo sú kompozične zladené celé plochy klenieb. Náročné boli najmä prípravné práce, samotné reštaurovanie nám trvalo v prvej etape štyri a v druhej tri mesiace,“ ozrejmil Tibor Kováč z Reštaurátorského ateliéru v Levoči.

Zdroj: TASR

Odporúčame