Slávka Kellová Iné športy

Milan Kubáň - tréner japonských slalomárov

(TASR) Po vyše dvoch mesiacoch sa vrátil na Slovensko Milan Kubáň. V službách šéftrénera japonskej reprezentácie slalomu na divokej vode vystriedal postupne od majstrovstiev sveta v slovinskom Tacene rôzne atraktívne pobyty v samotnom Japonsku, austr

„Prirovnal by som ich k olympiáde, aj keď som na nej nikdy nebol, hlasy okolo mňa nasvedčovali, že len v málom zaostávali,“ spomína si Milan Kubáň. „Na mňa najviac zapôsobilo slávnostné otvorenie, bolo veľkolepé, masové, s prvými hlavami prezidentov jednotlivých krajín.“

Japonci túžili v slalome na divokej vode vyniknúť, no domáci Číňania všetkým v Guangžou ukázali, čo všetko obetujú a podriadia celkovému úspechu. „Vyhrali v každej kategórii a aj v zákulisí ťahali nitky. Nenápadným spôsobom si v jury presadili, aby mohli štartovať po dvoch lodiach v jednotlivých kategóriách, na rozdiel od jednej, a tak ťažko im bolo rovnocenne konkurovať. Slalomársky štvorddňový program presne kopíroval olympijský, trať bola na úrovni, ja osobne si veľmi cením dve strieborné priečky a jednu bronzovú pre výpravu Japoncov. Chýbalo nám síce zlato, no čo teraz nebolo, môže prísť v krátkej budúcnosti.“

Milan Kubáň vzbudzoval na Ázijských hrách záujem, tak ako sa na Európana v zmesi rôznych exotických krajín patrí. „Síce som nepátral, no asi som tu bol jediný Slovák. Európanov by sa zopár našlo, v japonskej výprave pôsobila jedna ukrajinská trénerka a čo si pamätám, aj pri šermiaroch pôsobil ďalší Európan. Ja som medzi Japoncami so svojou tvárou vzbudzoval spočiatku primeranú pozornosť.“

Ázíjské hry v Guangžou podľa Milana Kubáňa vyťažili aj z ˇknow-how' olympiády v Pekingu. „Bezpečnostné opatrenia fungovali bezchybne, aj ázijské mestečko, v ktorom si so 14-tisícovou kapacitou našli prechodný domov všetky výpravy. Samozrejme, vzhľadom na rôzne náboženstvá, zriadili v samotnom mestečku pre športovcov akési provizórne modlitebne, ktoré som okamžite spoznával podľa pestrofarebných koberčekov. Úspech sa zrovnával s métami na OH, kto zvíťazil, stal sa rovnakým hrdinom ako pod piatimi kruhmi. O tom, aká masa sa zišla na jednom mieste, nasvedčujú aj účastnícke počty.“

Samotná výprava Japoncov obnášala podľa Milana Kubáňa vyše tisícku športovcov, členov realizačných tímov a funkcionárov. „Na Ázijské hry nás vyprevádzal v Tokiu samotný cisár. Mne prideli komplet oblečenie s číslom 825, takže si viete predstaviť, koľkí sme sľubovali.“

Metropola Guangžou, tretia najväčšia v Číne, pripomínala olympijský Peking aj počasím. „Ortuť teplomera vystupovala pravidelne na tridsiatku, našťastie vlhkosť vzduchu sa dala zniesť, aj smog v 10-miliónovom meste. Škoda, že u nás na Slovensku sa tomuto podujatiu nevenuje pozornosť, určite by bolo zaujímavé, keby sa zopár detailov z tohto obrovského podujatia objavilo v médiách.“

Pôvodne si Milan Kubán, ktorý donedávna jazdil v deblovke s Mariánom Olejníkom, myslel, že si po Ázijských hrách dlhšie oddýchne. „Už 20. decembra sa nám začína sústredenie v čínskom Miji, na úplne neznámom kanáli, kde sa o rok uskutoční doplnková ázijská kvalifikácia na OH v Londýne. Silvester sa pokúsim stihnúť už na Slovensku, vo februári sa presuniem zasa do Japonska, kde mám pri Nagane naplánované kondičné sústredenie na lyžiach, v marci sa nám začína ďalší pobyt v austrálskom Penrithe. No a od mája sa väčšinou budem pohybovať v Európe a stíhať rôzne preteky. Koncom júla asi všetkých priláka olympijská trať v Londýne, ktorá sa prvýkrát otvorí pre slalomárov. Čo som videl, tak dve nezávislé trate by mali nám slalomárom ulahodiť, všetci sme na ne zvedaví.“

Milan Kubáň s japonskými slalomármi smeruje na OH v Londýne, kde bude skladať účty svojej šéftrénerskej práce. „Zatiaľ sa nesťažujem, je to zaujímavá robota, plná prekvapení a zážitkov. Treba už len veriť, že si jej ovocie užijem aj pri prenikavejších výsledkoch, tie doterajšie ma presviedčajú, že sme na dobrej ceste.“

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM