Michal Paška Šach

Šachisti získali sedem medailí

Karolína Turková (kategória D18), Juraj Druska (kategória CH18), Veronika Gažíková (D14), Viktor Gažík (CH12), Emma Miklášová (D10) a Jakub Gažík (CH8) sú Majstrami Slovenska v šachu pre rok 2012. Tretie miesto získala Kristínka Šubjaková (D8). Rozho

V sobotu 17.3.2012 sa šachové nádeje z celého Slovenska presunuli do Ľubovnianskych kúpeľov, kde začali Majstrovstvá Slovenska mládeže v šachu pre rok 2012. Prezentovalo sa 190 hráčov, z toho 20 hráčov z Liptovskej šachovej školy (LŠŠ). Presne o týždeň v sobotu 24. 3.2012 sme sa dozvedeli mená 6 víťazov v dievčenských kategóriách a 6 víťazov v chlapčenských kategóriách. Presnú polovicu zlatých medailí získali hráči a hráčky Liptovskej šachovej školy !!!

V najstaršej kategórií dievčat bojovala Karolína Turková. Pred Majstrovstvami Slovenska uprednostnila Karolína maturitné povinnosti. Včas však prehodila výhybku na šach a svoju kategóriu dokázala vyhrať bez prehry v súťaži. Porazila svoje najvážnejšie konkurentky a hoci „slabším“ hráčkam dovolila uhrať remízy, zvíťazila zaslúžene.

Oveľa ťažšie to mal vo svojej kategórii Juraj Druska. Súťaž bola v tejto kategórii veľmi vyrovnaná. Juraj vo svojich partiách hral veľmi ostré pozície, ktoré končili výhrou jedného z hráčov. Prehral síce jednu partiu, ale až v siedmich dokázal zvíťaziť, čo mu prinieslo konečný zisk zlatej medaily.

Obaja naši hráči Karolína Turková i Juraj Druska patria dlhodobo k špičke slovenského mládežníckeho šachu, no Majstrami Slovenska ešte neboli. Karolína Turková dosiahla skvelý medzinárodný úspech, keď bola na 3. mieste na ME v roku 2010. Obom šachistom blahoželáme a sme radi, že sa rozlúčili s mládežníckym šachom ako majstri.

V kategórii do 14 rokov sa očakávalo 1. miesto od Vicemajsterky Európy Veroniky Gažíkovej. Zvíťazila s náskokom 1,5 boda, nikoho nenechala na pochybách, že titul je v správnych rukách.

Ďaleko viac musel bojovať o prvé miesto Viktor Gažík (CH12). Partia s jeho najväčším konkurentom Jergušom Pecháčom (Mladosť Žilina)v tejto kategórii skončila remízou a rozhodovali partie s ďalšími hráčmi. Viktor Gažík zaváhal v 6.kolo, no jeho super prehral v poslednom kole.

V kategórii do 10 rokov príjemne prekvapila Emma Miklášová. V prvých dvoch kolách porazila favoritky v tejto kategórii. Zvládla aj partiu v predposlednom kole a bez prehry vyhrala svoju kategóriu.

V najmladšej kategórii chlapcov v boji o titul bojovali náš Jakub Gažík a Jakub Šošoviška (Strelec Devínska Nová Ves). Vzájomnú partiu vyhral Jakub Gažík a v ostatných partiách nezaváhal.

V kategórii dievčat do 8 rokov sme sa presvedčili, že naše majsterky Slovenska nemusia mať strach o svoje nasledovníčky. Kristínka Šubjaková ešte tento rok nestačila na Barnášovú Simonu(ŠK Láb) a Luciu Ševčíkovú (ŠK Kysucké Nové Mesto) a obsadila konečné tretie miesto.

Výsledky LŠŠ sú viac než vynikajúce. Napriek tomu viac sme čakali od chlapcov v kategórii do 14 rokov (Ondrej Mráz) a do 16 rokov (Roman Hroš, Michal Tomčík ,Adam Kerdík a Tomáš Adamčiak,)

Výsledky rozhodli o tom , kto bude reprezentovať Slovensko tento rok na MS, ME a MEU. Sme radi, že to budú až siedmi hráči z Liptovskej šachovej školy.

Výsledky CH8: 1.Gažík Jakub (LŠŠ) 2.Šošovička Jakub (ŠK Strelec Devínska NV) 3.Valigurský Michal (ŠK Láb) CH10: 1.Sahidi Samir (ŠK Komplet Modranka) 2.Haring Filip (ŠK TH Junior BB) 3.Vinczencz Peter (Komárňaský SC Komárno) CH12: 1.FM Gažík Viktor (LŠŠ) 2.Pecháč Jerguš (TJ Mladosť Žilina) 3.Haring Viktor (ŠK TH Junior BB) CH14: 1.Naygebaver Martin (TJ Slávia Košice) 2.Puškár Peter (Lokomotíva Trnava) 3.Repka Christopher (ŠO ŠKM Stará Ľubovňa) CH16: 1.Dolnák Michal (ŠK Krasňany) 2.Šošovička Matej (Šk Strelec Devínska NV) 3.Takács Lászlo (ŠK Dunajská Streda) CH18: 1.FM Druska Juraj (LŠŠ) 2.FM Straka Jozef (TJ Slávia Caissa Čadca) 3.Pagerka Martin (ŠK Osuské)

D8: 1.Vozárová Adriana (ŠK Láb) 2.Ševčíková Lucia (MKSS Kysucké Nové Mesto) 3.Šubjaková Kristína (LŠŠ) D10: 1.Miklášová Emma (LŠŠ) 2.Ferková Dominika (BŠK Bardejov) 3.Rudinská Veronika (ŠK TH Junior BB) D12: 1.Vrtiaková Anna (KŠN Bratislava) 2.Krivková Adriana (TŠC Luna Martin) 3.Lisčinská Lucia (Slávia PU Prešov) D14: 1.Gažíková Veronika (LŠŠ) 2.Meszárošová Eva (ŠK Dvory nad Žitavou) 3.Dzurjanová Hana (Lokomotíva Trnava) D16: 1.Koloditsová Renáta (ŠK Senec) 2.Kopnická Henrieta (ŠK TJLS VD Poprad) 3.Halamová Mária (TJ Mladosť Žilina) D18: 1.WCM Turková Karolína (LŠŠ) 2.Košelová Zuzana (Slávia PU Prešov) 3.Škrabáková Katarína (ŠK Sparta Považská Bystrica)

zdroj: Juraj Ivan, LŠŠ foto: LŠŠ