Tomáš Batiz Vodný slalom

Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode vyhlásoval aj tento rok najlepších športovcov v rámci akcie Kanoista roka 2016. Ocenenia získali aj talentovaní Liptáci.

Ilustračný obrázok k článku Mikulášski vodáci nám robia radosť: Grigar najlepší kajakár, Mirgorodský najväčším talentom

Uplynulá sezóna mala predovšetkým prívlastkom olympijská. Z kanála Whitewater v parku športov Deodoro vylovili slovenskí vodní slalomári dve medaily, čo predstavovalo polovicu cenných kovov celej našej výpravy v Riu de Janeiro. Pri svojej premiérovej účasti pod piatimi kruhmi získali zlato v kategórii C2 bratranci Škantárovci, kanoista Matej Beňuš pridal striebro. Veľmi blízko za stupňami víťazov boli aj ďalší dvaja naši zástupcovia na brazílskych OH. Kajakárka Dukátová obsadila štvrtú priečku a kajakár Jakub Grigar skončil piaty.

Talentovaní Liptáci

Darilo sa aj talentovaným nástupcom úspešnej generácie. Na majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v Krakove si slovenské lode vyjazdili celkovo päť medailí. V kategórii do 23 rokov uspeli obaja kajakári Grigar (zlato) a Andrej Málek (bronz), ktorí spoločne s Richardom Macúšom získali striebro v hliadkach.

„Je to taká pekná čerešnička na torte. Posledné roky sa mi to vôbec nedarilo, ale teraz to vyšlo,“ vyjadril sa Jakub Grigar.

Medzi juniormi dosiahol výborný výsledok Marko Mirgorodský, ktorý bol v kategórii C1 najrýchlejší zo všetkých štartujúcich a obhájil pozíciu z uplynulej sezóny. „Som veľmi rad, že sa mi podarilo získať toto ocenenie, pretože to bolo pekne ukončenie úspešnej sezóny. Cením si aj nomináciu v kategórii kanoista roka, kde som bol medzi našimi najlepšími kanoistami,“ skonštatoval Mirgorodský.

• Kajakár roka: Jakub Grigar – 5. miesto OH Rio de Janeiro 2016, 5. miesto ME Liptovský Mikuláš, 1. miesto MS do 23 rokov Krakov, 2. miesto 3×K1M MS do 23 rokov Krakov, 5. miesto ME do 23 rokov Solkan, 13. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016
  • Talent roka: Marko Mirgorodský – 1. miesto C1 MS juniorov Krakov, 2. miesto C1 ME juniorov Solkan, 2. miesto C1 M-SR Liptovský Mikuláš, 28. miesto celkové hodnotenie Svetového pohára ICF 2016