64. ročník folklórneho festivalu Východná: Pozrite si FOTO a VIDEO z podujatia

Zaplnený amfiteáter pod majestátnym Kriváňom má za sebou 64. ročník Folklórneho festivalu Východná. Vo svojich vystúpeniach sa tancom, spevom a dobrou náladou sa predstavilo dovedna 1770 účinkujúcich

Tomáš Batiz

V rámci programu bolo pre návštevníkov pripravených množstvo tanečných škôl, mimoscénických aj interaktívnych programov. „Spomenuli sme si aj na Juraja Kubánku a oslávili sme jeho deväťdesiatku. Slovenský ľudový umelecký kolektív si ho pripomenul jeho najznámejšími choreografiami. Ľudia sa mohli dozvedieť také veci, ktoré predtým nevedeli – napríklad to, že biela bola kedysi smútočná farba a čierna na vydaj,“ priblížil programový riaditeľ festivalu Pavol Pitoňák.

Národné osvetové centrum sa snažilo deti i mládež prilákať k folklóru tým, že nedeľné programy ponúklo nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov úplne zadarmo.

Folklórny festival mimo hlavnej scény ponúkol party na fotografiách naživo, fujarovú školu, gajdošskú world music, rómsku kapelu Lomnické čháve, jarmok majstrov remesiel, školy tanca, tanečné zábavy, koncerty world music či etnodokumenty. „Musím povedať, že keď som začínal, bolo 35 až 40 programov a dnes ich máme 95. Nie je to preto, že by sme chceli lámať nejaké rekordy, ale záujem Slovákov je taký obrovský, že musíme prispôsobovať koncepciu. Na všetkých postoch teda pridávame programy,“ skonštatoval Pitoňák.

Video: Archív TASR / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR/Dnes24.sk