Barista Marek (25) z Mikuláša: Ako kávu pijú Liptáci najradšej?

Kvalitný kávový mok je v Liptovskom Mikuláši vyhľadávaným produktom. Zaujímalo nás, akú kávu pijú Liptáci najradšej.

Tomáš Batiz

Liptovský Mikuláš obýva viac ako 30 000 ľudí. Medzi nimi sa nájde podstatné zastúpenie takzvaných kávičkárov. Nás však preto zaujímalo o aké chute kávy je v metropole Liptova najväčší záujem. Odpoveď na túto otázku sme hľadali u známeho mikulášskeho baristu a pražiara kávy Mareka Benikovského.

„Obyvatelia Liptovského Mikuláša stále viac vyžadujú hrejivejšie chute, alebo tie na ktoré sú viac zvyknutí. Obľúbenejšia je však horkejši, ktorá sa oproti ovocnejšej u nás predáva v pomere 2:1,“ skonštatoval Benikovský.

Benikovský sa domnieva, že na Liptove prevládajú hrejivejšie chute z dôvodu nižších teplôt. „Po rozhovoroch s návštevníkmi z celého Slovenska sme prišli na to, že severné časti sú chladnejšie, a tak zákazníci preferujú chute vzbudzujúce dojem tepla, teda horkejšie a sladšie, preto ich uprednostnia pred ovocnejšími,“ doplnil.

Ako nám ďalej vysvetlil známy mikulášsky pražiar, tak rozdielov medzi ovocnými a horkejšími kávami je skutočne veľa. „Medzi hlavné však patria miesto pestovania, starostlivosť o kávové kríky, spôsob zberu a samozrejme aj spôsob praženia. V zásade platí, že ovocnejšia káva je označovaná ako výberová, preto je aj niekoľko krát drahšia,“ dodal na záver.

Zdroj: Dnes24.sk