Slávka Kellová Kultúra

Centrom mesta pôjde Jánošíkov sprievod: Príďte v kroji, dostanete grošík

Centrum Liptovského Mikuláša ožije v piatok 22. marca Jánošíkovským sprievodom, ktorého sa môže zúčastniť aj široká verejnosť. Priamo na Námestí osloboditeľov sa odohrá živa verbovačka, lapačka, súd a symbolická poprava. Účastníkom sprievodu bude odmenou Jánošíkov dukát.

Ilustračný obrázok k článku Centrom mesta pôjde Jánošíkov sprievod: Príďte v kroji, dostanete grošík
Foto: Slávka Kellová

Pri príležitosti 300. výročia popravy legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka sa priamo v centre Liptovského Mikuláša môžu obyvatelia a návštevníci zúčastniť sprievodu v dobových kostýmoch, ktorý sa bude tiahnuť od 14:00 spred Mestského úradu, cez námestie pred Stoličným domom až ku Čiernemu orlu na Ul. 1. mája. Pozvánkou na veľkolepé jánošíkovské popoludnie bude živá verbovačka a lapačka zbojníkov v centre mesta. Každý, kto sa pridá do sprievodu bude odmenený čokoládovým Jánošíkovým dukátom.

„Získať ho môžu aj tí návštevníci, ktorí absolvujú novú náučnú trasu Jánošíkova cesta, ktorú pripravilo Informačné centrum mesta. Je to vhodný tip na školský výlet, ktorý môžu deti ukončiť relaxom v liptovských akvaparkoch za výhodnú cenu,“ dopĺňa vedúci oddelenia marketingu v Liptovskom Mikuláši Miroslav Parobek.

V priestoroch poslednej zastávky sprievodu, na nádvorí Čierneho orla, sa odohrajú hrané obrazy zo života Juraja Jánošíka. „Scénky sme pripravili na základe historicky doložených udalostí. Potom sa sprievod presunie pred župný dom na námestí, kde Jánošíka budeme súdiť a symbolicky aj povesíme za rebro,“ spresňuje program piatkového popoludnia riaditeľ Liptovského múzea Martin Krupa.

Od 22. marca do 30. augusta bude verejnosti vo vestibule Mestského úradu prístupná výstava Jánošík – karpatský zbojník na 17 paneloch. „Počas výstavy vyhlásime aj výtvarnú súťaž pre deti O Jánošíkov dukát 2013. Výstava samotná priblíži históriu a tradície. Návštevníci tiež uvidia dereš a šibenicu s hákom," približuje jánošíkologička Ružena Antolová z Múzea Janka Kráľa. Otvorenie výstavy je naplánované o 16:00.

Foto ilustračné: sita

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie