Colníci si posvietili na obchody s čínskym tovarom aj v Mikuláši: Sledujte celkovú sumu pokuty!

Finančná správa pokračuje v kontrolách obchodov s čínskym tovarom. Najnovšie kontrolovali kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) obchody aj v Liptovskom Mikuláši.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Colníci si posvietili na obchody s čínskym tovarom aj v Mikuláši: Sledujte celkovú sumu pokuty!
Zdroj: Finančná správa SR

Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) kontroloval ďalších obchodníkov s čínskym tovarom. Mikulaš24 o tom informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa finančnej správy.

„Aj počas najnovších zásahov sa potvrdilo, že obchodníci majú vysoké ročné obraty, pri ktorých však vykazujú minimálne vlastné daňové povinnosti. Prípady zo Žiliny, Liptovského Mikuláša či Pezinka tak dokazujú, že niektorí obchodníci sa snažia umelo si znížiť vlastnú daňovú povinnosť,“ skonštatovala Skokanová.

Podľa hovorkyne finančnej správy to obchodníci skúšajú viacerými spôsobmi. „Zaradia do svojho účtovníctva faktúry od takých dodávateľov, ktorí sú nekontaktní, alebo od takých, ktorým správca dane zrušil registráciu na DPH z úradnej moci, nepriznávajú tržby, robia podvody s elektronickými registračnými pokladnicami či evidujú v účtovníctve pokladničné doklady za tovary, ktoré nesúvisia s predmetom ich podnikania,“ informuje Skokanová.

Pre rizikové správanie sa týchto obchodníkov vydali kriminalisti finančnej správy z KÚFS viaceré predbežné opatrenia na zaistenie peňažnej sumy v celkovej hodnote takmer 600 000 eur.

Kriminalisti tiež zaistili účtovníctvo, ktoré je predmetom ďalšej analýzy. „Konateľom spoločností hrozí v prípade dokázania viny za spáchanie trestného činu skrátenia dane a poistného (podľa § 276 ods. 4 Trestného zákona) trest odňatia slobody vo výške 7 až 12 rokov,“ dodala Skokanová.

Zdroj: Dnes24.sk