Tomáš Batiz Správy

Cyklochodník z Mikuláša do Hrádku: Kedy by mohol vzniknúť?

V Liptovskom Mikuláši je množstvo fanúšikov cyklistiky. Trasa medzi dvomi mestami v našom okrese ale stále chýba. Kedy sa jej dočkáme?

Ilustračný obrázok k článku Cyklochodník z Mikuláša do Hrádku: Kedy by mohol vzniknúť?
Zdroj: TASR

Samostatná cyklistická komunikácia medzi mestami Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok by mohla vzniknúť v horizonte niekoľkých rokov. Jej príprava je momentálne vo fáze rozpracovanosti. Zamestnanci liptovskomiku­lášskej radnice s predstaviteľmi dotknutých samospráv tiež pracujú na projekte cyklochodníka po severnej strane Liptovskej Mary.

„Keďže obidve trasy prechádzajú katastrálnymi územiami rôznych obcí, je potrebné s nimi spolupracovať. Na septembrové rokovanie mestského zastupiteľstva sme preto predložili návrhy na zriadenie dvoch združení obcí, ktoré poslanci podporili,“ uviedol Lengyel.

„Následne sa budú tieto združenia uchádzať o zdroje z eurofondov a štátneho rozpočtu na prípravu aj realizáciu stavieb. Je to však časovo veľmi náročný proces, s predpokladom realizácie na niekoľko rokov, pričom najväčší problém bude s majetkoprávnym vyrovnaním pozemkov, ktorých vlastníci sa počítajú na stovky až tisíce,“ načrtol Gabriel Lengyel z odboru dopravy na liptovskomiku­lášskej radnici.

Cyklochodník po severnej strane Liptovskej Mary by v prípade realizácie mohol spojiť Liptovský Mikuláš s jednotlivými obcami po trase až po Liptovské Vlachy. Tu by sa trasa mala spojiť s pripravovaným cyklochodníkom z Ružomberka na hranicu Liptovskomiku­lášskeho okresu.

V nadchádzajúcom období je v pláne aj výstavba napojenia súčasného cyklochodníka v mestskej časti Liptovská Ondrašová smerom ďalej na západ. Podľa Lengyela je projekt už pripravený spolu s potrebnými povoleniami. Radnica tiež podala žiadosť o financovanie projektu z eurofondov. „V prípade schválenia sme pripravení začať s verejným obstarávaním a následnou realizáciou. Proces schvaľovania eurofondov však nie je v kompetencii nášho mesta a nevieme predpokladať jeho trvanie, môže trvať aj mesiace až rok,“ vysvetlil Lengyel.

foto: Ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie