Slávka Kellová Kultúra

Dánska spisovateľka čestnou občiankou: Prežila peklo!

Tento rok ubehlo už 70. rokov od najväčšieho mikulášskeho transportu židovských obyvateľov z Liptovského Mikuláša. Pri tejto príležitosti radnica udelila titul čestného občianstva dánskej spisovateľke, poetke a prekladateľke pochádzajúcej z Liptovské

Iboja Wandall-Holm, rodená Lebovičová, sa narodila roku 1923 vo Vrbovom a tento rok dožíva 90. narodenín. Ocenenie za ňu prebral podpredseda Židovskej náboženskej obce Pavol Sitár. Spisovateľka prežila ťažký život v Osvienčime, bola ocenená mnohými literárnymi cenami a zápisom do dánskej Modrej knihy – enyklópédii osobností, ktoré významne pozdvihli Dánsko. Na Slovensku vydala román Zbohom, storočie. Práve v ňom hovorí o svojom živote od detstva prežitého v Liptovskom Mikuláši až po emigráciu, opisuje krušné chvíle prežité v koncentračnom tábore a rozpráva otvorene o holokauste. Jej príbeh doslova mrazí v kostiach a prezrádza udalosti vojny, o ktorých mnohí z nás ani netušili. O udalostiach svojho života dlhé roky mlčala. Až z knihy Zbohom, storočie sa jej blízka rodina dozvedá o strastiach, ktoré prežila.

**Liptovský Mikuláš, a detstvo v ňom prežité, dáva knihe nádych už zaniknutého sveta ekumenistického a multikulturálneho mesta/sveta, kde spoločne žili príslušníci rôznych náboženských a sociálnych skupín, kde vládlo nadšenie pre pokrok a vzdelávanie, kde sa uznávala sila a váha idey, myšlienok a verilo sa v lepšiu budúcnosť. ** Cenu primátora mesta za celoživotné dielo, humánny a etický prístup udelili MUDr. Milanovi Žuffovi, CSc., MUDr. Vojtechovi Lazarovi a MUDr. Eugenovi Lehotskému. Striebornú plaketu mesta Liptovský Mikuláš za spoluprácu a šírenie kultúry, regionálny rozvoj a posilňovanie liptáckeho ducha v Bratislave organizovaním Liptovskej kaviarne v Bratislave získal Ing. Karol Pavlu.

Iboja
1
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie