Slávka Kellová Kultúra

Deň belasého motýľa: Zapojte sa aj vy

Tento rok je to už 12. krát, čo občianske združenie muskulárnych dystrofikov organizuje v piatok 8. júna Deň belasého motýľa. Cieľom tohto dňa je celonárodná osveta o ochorení akým je svalová dystrofia, spojený s verejnou zbierkou. Mikulášania, zapoj

Deň belasého motýla bude v piatok 8. júna po celom Slovensku, približne v 65 mestách a dedinách a Liptovský Mikuláš nebude výnimkou. Každý dobrovoľník bude mať kartičku dobrovoľníka so svojim číslom, s číslom povolenia zbierky a kontaktným údajom na organizátora. Zbierka je povolená Ministerstvom vnútra SR.

Motýľ je symbol ochorenia – svalová dystrofia – nepredáva sa, daruje sa, ak sa obdarovaný rozhodne, môže prispieť do pokladničky. Okrem toho dostane informačný letáčik o dôsledkoch ochorenia a činnosti Organizácie muskulárnych dystrofikov.

Na aktívne začlenenie sa do života potrebuje dystrofik špeciálne kompenzačné či zdravotnícke pomôcky. Tie však štát prepláca len čiastočne alebo vôbec. Výťažok z tejto verejnej zbierky sa preto používa na doplatenie pomôcok jako zdviháky, elektrické vozíky, špeciálne mechanické vozíky, elektrické postele, špeciálne sedačky, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky. Doteraz darcovia sumou 188 368,95 eur pomohli v 303 prípadoch.

foto: OMD

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie