Barbara Dallosová Správy

Do práce len očkovaní či s testom: Mesto Liptovský Mikuláš reaguje na zmeny v COVID automate

Avizované prísnejšie pravidlá na pracoviskách spôsobujú niektorým zamestnávateľom vrásky. Na nový scenár sa pripravuje aj radnica v Mikuláši.

Ilustračný obrázok k článku Do práce len očkovaní či s testom: Mesto Liptovský Mikuláš reaguje na zmeny v COVID automate
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Vláda zavádza lockdown pre nezaočkovaných, oznámil to premiér Eduard Heger (OĽANO). Nový COVID automat podľa jeho slov výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných vo všetkých okresoch. Tí sú podľa jeho slov momentálne najviac ohrození. Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných.

Jednou z výrazných zmien je tiež to, že nezaočkovaní ľudia sa na vstup do práce budú musieť dvakrát do týždňa testovať.

Väčšina zamestnancov je zaočkovaná

Mesto Liptovský Mikuláš už od začiatku pandémie vyžaduje od každého zamestnanca pri vstupe do práce podpis, ktorým zamestnanec potvrdí svoju bezinfekčnosť a bezpríznakovosť. Na úrade zamestnancom tiež merajú teplotu. Potvrdila to hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

„Odhadujeme, že približne 70 percent zamestnancov by sme mali mať zaočkovaných (informácia je získaná dobrovoľným informovaním zo strany kolegov a zamestnancov, nevyžadujeme ju) a tiež 20 až 25 percent zamestnancov prekonalo ochorenie COVID-19. Mali sme ťažké chvíle, keď bola paralyzovaná karanténou napríklad mestská polícia alebo celé odbory na mestskom úrade,“ uviedla hovorkyňa.

Kto zaplatí testy?

Na tlačovej besede, na ktorej premiér Heger oznámil sprísnenie COVID automatu, zaznela aj otázka, kto bude nezaočkovaným zamestnancom testy hradiť. Premiér reagoval slovami, že do konca mesiaca štát zamestnávateľom v tomto smere pomôže. Viac informáciu nespresnil.

Ako zdôrazňuje hovorkyňa Liptovského Mikuláša, mesto sa stále nachádza v rozpočtovom provizóriu a napriek tomu, že peniaze na účtoch má, použiť ich nemôže.

„Preplácanie testov by nám preto spôsobilo problémy. Očakávame preto, že keď takáto povinnosť vznikne, náklady bude hradiť štát,“ uviedla Čapčíková. Mestský úrad má podľa nej výhodu, že jedno z mobilných odberových miest sa nachádza v jeho blízkosti.

Skúsenosť z plošného testovania

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák v tejto súvislosti zdôrazňuje, že práve mestá, obce a ich organizácie patria medzi najväčších zamestnávateľov v regiónoch. Avizované testovanie, ak by ho hradili samosprávy, by podľa neho bolo pre ne mimoriadne finančne náročné.

„Samosprávy už majú skúsenosti s macošským prístupom štátu, napríklad v oblasti financovania preneseného výkonu štátnej správy. Ak by aj mal štát preplácať testy, sme opatrní, lebo môže opäť nastať situácia, kedy prídu financie, avšak vo výrazne menšom objeme, ako boli skutočné náklady miest a obcí. Z celoplošného testovania máme skúsenosti, že štát sme museli žiadať, aby preplatil to, čo mal,“ uvádza Kaliňák.

Ako dodáva, otázny je tiež spôsob nastavenia kontroly zamestnancov: „Úrady na mestách a v obciach sa budú musieť venovať ešte aj tejto povinnosti, podobne ako počas testovania riešili covid a mnohé svoje riadne úlohy a povinnosti museli postaviť nabok.“

Foto: ilustračné

Viac správ o pandémii na Slovensku

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM