Ilustračný obrázok k článku Dom Kolomana Sokola: Krčma je tejto stavbe zrejme osudná
Foto: Slávka Kellová

Dom Kolomana Sokola: Krčma je tejto stavbe zrejme osudná

Najmenej päť rokov bol v liptovskomikulášskom rodnom dome Kolomana Sokola – grafika, výtvarníka svetového mena – nevestinec. Červené srdce z trubice s neónovými žiarovkami v podkrovnom okne vikiera nedávno zhaslo.

Marcel Mojžiš Rôzne
Marcel Mojžiš Rôzne

Dom Kolomana Sokola: Krčma je tejto stavbe zrejme osudná

Najmenej päť rokov bol v liptovskomikulášskom rodnom dome Kolomana Sokola – grafika, výtvarníka svetového mena – nevestinec. Červené srdce z trubice s neónovými žiarovkami v podkrovnom okne vikiera nedávno zhaslo.

Ilustračný obrázok k článku Dom Kolomana Sokola: Krčma je tejto stavbe zrejme osudná
Foto: Slávka Kellová

Dom Kolomana Sokola stojí iba pár metrov od budovy liptovskomiku­lášskej železničnej stanice. Ešte v roku 2008 bola na priečelí domu, postavenom koncom XIX. storočia, nenápadná tabuľka so znakom mesta Liptovský Mikuláš, informujúca nevšímavých okoloidúcich, že „v tomto dome sa narodil slovenský grafik a maliar Koloman Sokol“. Interér za oknami, zalepenými nepriehľadnými čiernymi fóliami, skrýval nevestinec a herňu.

Policajní kardiológovia

Červené srdce v okne nevestinca pred železničnou stanicou v centre Liptova vysvecovalo celé roky. Náhle zhaslo pred niekoľkými týždňami. Nevestinec Romantik 2 – Lagúna navštívili príslušníci špeciálneho útvaru Polície SR a „zbalili“ nielen údajné prostitútky z Ukrajiny, ale i personál a prevádzkára. Na vstupných dverách do pivárne dodnes svieti červený papier s otváracími hodinami a precízne vytlačený oznam s údajmi o prevádzke nevestinca v zmysle príslušných zákonov SR. Málokto tomu venuje pozornosť: do pivárne vstupujú fešné študentky aj zaprášení robotníci v montérkách. Bizarné? Nedôsledné? Skôr symbolika doby nástupu morálneho kolapsu spoločnosti.

Sokolove stopy na tričku

Budova, o ktorej hovoríme, je „len“ rodným domom Sokola, pivárňou s herňou v zadnom trakte. Skutoční záujemcovia o život a dielo jedného z najvýznamnejších výtvarných umelcov na svete, ktorého tvorbe vzdával hold i Pablo Picasso, roky navštevujú Centrum Kolomana Sokola v Pongrácovej kúrii, najstaršej svetskej budove v Liptovskom Mikuláši. Budova je mestská, sídli v nej občianske zduženie Spoločnosť Kolomana Sokola. Je v nej rozsiahla expozícia o živote a diele grafika s originálmi diel umelca, dokumetmi, trojrozmernými predmetmi, fotografiami z objektívu Tibora Huszára. Expozíciu dopĺňajú prírastkami, venovanými spoločnosti rodinnými príslušníkmi umelca. Niekoľko miestností je určených na výstavy, konceptuálne ladené na umelecký odkaz Sokolovho diela a tvorby. V centre sa organizujú tvorivé grafické a keramické, hrnčiarske dielne.

Zuzana Gažíková, predsedníčka o. z. Centrum Kolomana Sokola, vraví, že spoločnosť ani Liptovská Galéria Petra Michala Bohúňa, kde dlho pôsobila ako riaditeľka, ani miestna samospráva nemajú finančné možnosti „reštartovať“ rodný dom umelca. Ani to nie je potrebné. Centrum Kolomana Sokola bezproblémovo funguje od roku 2002. Mesto ako majiteľ budovy sa podieľa financovaním polovice nákladov centra na elektrickú energiu, morálne, organizačne i finančne podporuje centrum aj spoločnosť.

„Koloman vyše štyridsať svojich diel daroval mestu a galérii, spoločnosť spravuje asi desať z nich. Okrem toho vlastníme reálie, dokumenty, listiny, fotografie – rozsiahlu zbierku, vťahujúcu sa na osobný a pracovný život Kolomana i jeho rodiny,“ približuje Zuzana Gažíková. Na priečelí centra je pamätná žulová doska Kolomanovi Sokolovi s bustou, dielo akademického sochára Jána Hoffstädtera. „Pôvodne bola umiestnená na budove vedľa rodného domu Kolomana, kde je, zhodou okolností, tiež kčma,“ vysvetľuje predsedníčka. „Koloman nám osobne potvrdil, že sa narodil v dome, v ktorom bol nedávno nevestinec. Dom postavil a okolo roku 1900 dokončil jeho otec, mal v ňom krčmu. Kontinuita je teda zachovaná aj po vyše sto rokoch,“ smeje sa.

Napriek tomu, že Sokol ako mladý odišiel z Liptovského Svätého Mikuláša, do rodiska sa vracal hlavne v tridsiatych a štyridsiatych rokoch za sestrou Jolanou. Z tohoto obdobia spoločnosť vlastní skice z náčrtníka umelca, bohatú zbierku korešponencie medzi súrodencami a mnohé originály fotografií. Expozícia umelca preto „žije“, je dopĺňaná a obmieňaná. „Odráža sa to aj na návštevnosti, chodia hlavne turisti. Mnohí expozíciu navštevujú opakovane, vždy keď prídu do Liptova. Domáci dávajú prednosť výstavám v ponuke,“ konštauje Zuzana Gažíková.

Nedávno spoločnosť získala originály Sokolových matríc na grafické listy s jánošíkovskou tematikou, aj s autorskými právami tlače grafík a použitia diel. Zatiaľ čo niekoľko grafických listov už je vytlačených, milovníci Sokola si prídu na svoje v sobotu 18. mája. V areáli hradu a kaštieľa Grand Castle v Liptovskom Hrádku sa uskutoční Šikovný trh, na ňom budú k dispozicii originálene tričká s Jánošíkom takým, ako ho vnímal a interpretoval Koloman Sokol.

Text a foto: Martin Droppa, .týždeň

Dom Kolomana Sokola
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín