Alexandra Kolínská Rôzne

Iľanovo, Ploštín... O vzniku týchto obcí sa traduje povesť plná lásky, nevery a tragédie

V okolí Liptovského Mikuláša sa nachádza množstvo dediniek. Tieto dve obce, ktoré boli pričlenené k mestu, však spája spoločná povesť, ktorá hovorí o ich vzniku. Príbeh je plný lásky, ale aj smútku. Či ide o skutočný príbeh, necháme na vašu fantáziu.

Ilustračný obrázok k článku Iľanovo, Ploštín... O vzniku týchto obcí sa traduje povesť plná lásky, nevery a tragédie
Zdroj: TASR

Medzi Iľanovom a Ploštínom je kopec nazývaný Rohačka. Podľa povesti na kopci stál kedysi mohutný hrad, v ktorom žil dobrosrdečný pán s menom Polotín a jeho žena Ilona, ktorá bola síce krásna, ale za to krutá a neverná. Jedného dňa odišiel Polotín do vojny a nechal Ilonu na hrade samú. Tá dlho neváhala a nasťahovala si na panstvo svojho milenca, rytiera, ktorý mal zaujať pánove miesto.

Vojna však jedného dňa skončila a pán sa chcel vrátiť domov, no na hrad sa nedostal. Od poddaných sa dozvedel, čo Ilona spravila, aj to, že mu bola neverná. Poddaní, ktorých žena prepustila pomohli pánovi dostať sa na hrad podzemnou chodbou, kde Ilonu s milencom prekvapil a chcel ich za smilstvo potrestať. Rytier vzal nohy na plecia, sadol na koňa a dal sa na útek. Po ceste ho však zastihla búrka a zabil ho blesk.

Polotín chcel potrestať aj svoju nevernú ženu, ktorá sa dala na útek tiež. Neušla však ďaleko, pretože spadla do hradnej priekopy, kde sa utopila. Hrozné spomienky ťažili Polotína a tak sa rozhodol hrad opustiť a odísť do sveta. Dal ho zbúrať a pozemky rozdal svojím poddaným, ktorí si po oboch stranách Rohačky postavili domy a usadili sa tak v dvoch osadách. Z východnej strany pomenovali dedinku podľa nevernej Ilony – Iľanovo, a zo západu podľa dobrosrdečného pána Polotína – Ploštín

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie