Slávka Kellová Kultúra

Krvavé boje o Mikuláš: Prednáška o udalostiach z konca vojny

Boje 1. československého armádneho zboru pri Liptovskom Mikuláši z konca zimy 1944/45 zostávajú napriek svojej tvrdosti, trvaniu a počtu obetí v tieni Karpatsko-duklianskej operácie. Išlo však o druhé najvýznamnejšie bojové nasadenie československých

Múzeum Janka Kráľa bude hostiť prednášku o 1. českoslo­venskom armádnom zbore, ktorý oslobodzoval srdca Liptova, vo štvrtok 17. mája o 16:00. Milovníci histórie sa tak dozvedia, že kým oficiálna historiografia po desaťročia nekriticky vyzdvihovala obete Dukly, boje pri Liptovskom Mikuláši zostávali istým spôsobom zabudnuté, hoc svojim trvaním a stratami boli pre našich vojakov takmer porovnateľné s vyčerpávajúcou duklianskou anabázou.

„Odkiaľ sa vlastne na našich východných hraniciach zjavila 16-tisícová československá jednotka s paradesantnou brigádou a vlastným tankovým práporom, akú výstroj a výzbroj naše jednotky používali, a nakoniec, prečo boli boje s nemeckou obranou v Liptove tak dlhotrvajúce, namáhavé a krvavé? To sú otázky, ktoré musia zaujať nielen fanúšikov histórie a vojenstva. Práve týmto témam sa bude prednáška venovať,“ hovorí Juraj Vanovčan z Klubu priateľov vojenskej histórie Slovenska, ktorý v spolupráci s Múzeom Janka Kráľa organizuje prednášku pre odbornú aj širokú verejnosť s témou bojov 1. československého armádneho zboru v oblasti Liptovského Mikuláša.

Prednášajúcimi budú Juraj Vanovčan a Roman Moravec z Klubu priateľov vojenskej histórie Slovenska, historik Oldřich Vaněk, ktorý sa nasadeniu 1. čs. zboru pri Liptovskom Mikuláši dlhodobo venuje a Milan Kopecký z Českej republiky, ktorý už na tému československých jednotiek na Východe publikoval niekoľko cenných kníh a množstvo odborných článkov.

„Náš klub vojenskej histórie sa ako prvý na Slovensku špecializuje na 1. československý zbor, jeho históriu a bojovú činnosť na území Slovenska“, vysvetľuje Juraj Vanovčan. „Prvou lastovičkou bola minuloročná historická rekonštrukcia bojov z marca 1945 v okolí Bobrovca, kedy úspech rozhodujúcej československej ofenzívy visel istý čas doslova na vlásku.“

„6. pešiemu práporu 3. československej brigády v tom čase velil škpt. Ferdinand Moravec, čo bol bratranec môjho starého otca,“ dodáva Roman Moravec. „Pre mňa je to teda navyše aj súčasť rodinnej histórie.“

Ďalšou zaujímavou a dosiaľ systematicky neprebádanou oblasťou je výstroj a používané uniformy vojakov československého zboru. Podľa obdobia a oblasti nasadenia československí vojaci používali britské aj v ZSSR ušité československé uniformy z amerických a britských materiálov, kombinované s britskými a sovietskymi doplnkami. Po príchode na územie Slovenska sa naši vojaci na dobových fotografiách objavujú aj s výstrojnými súčiastkami slovenskej, resp. predvojnovej československej armády, či dokonca s civilnými zimnými doplnkami. Na prednáške bude možné zhliadnuť množstvo fotografií a vzácnych originálov, ako doteraz neboli nikdy prezentované.

jjv foto: autor

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM