Rôzne

Mikulášania, pozor: V boji proti medveďom platí táto povinnosť

V štyroch častiach Liptovského Mikuláša by si obyvatelia mali zabezpečiť nádoby na odpad pred medveďom.

Ilustračný obrázok k článku Mikulášania, pozor: V boji proti medveďom platí táto povinnosť
Zdroj: TASR

Obyvatelia liptovskomiku­lášskych mestských častí Demänová, Bodice, Iľanovo a Ploštín sú povinní zabezpečiť si odpad pred prístupom medveďa hnedého. Na základe zákona o odpadoch si ľudia z týchto mestských častí musia zabezpečiť zmesový komunálny, biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad. Liptovskomikulášska samospráva na to upozornila na sociálnej sieti.

Špeciálne nádoby

„V Demänovej a v Bodiciach platí táto povinnosť v celom území mestskej časti. V Iľanove a v Ploštíne sú ľudia povinní umiestniť kontajnery do uzatvoreného priestoru (za plot alebo do objektu) vo vzdialenosti viac ako 500 metrov od zastavanej časti územia,“ píše samospráva na sociálnej sieti. Kontajner podľa radnice stačí vyložiť na voľné priestranstvo v deň vývozu odpadu.

Na zber odpadu je vhodné použiť uzamykateľnú nádobu alebo nádobu, ktorej spôsob uzatvorenia znemožňuje prístup medveďa. „Uzamykateľná nádoba musí vyhovovať systému zberu odpadov v meste. Je potrebné nahlásiť zberovej spoločnosti spôsob odomykania, ak si obyvateľ nebude odomykanie zabezpečovať sám,“ vyzvala Mária Lošonská z oddelenia životného prostredia liptovskomiku­lášskeho mestského úradu.

Zodpovedný prístup

Dôvodom zabezpečovania odpadových nádob je zabránenie styku medveďov s obyvateľmi. Medvede totiž prichádzajú k obydliam, vedľa ktorých sú koše – tie sú zdrojom ich potravy.

„Vyhodnotenie plnenia tejto povinnosti obyvateľov je zároveň jednou z príloh žiadosti na odstrel medveďa. Zodpovedný prístup ku komunálnemu odpadu je najlepšou cestou, ako predísť stretnutiam a incidentom s medveďmi,“ podotkla Lošonská.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie