Tomáš Batiz Samospráva

Mikulášski poslanci opäť neschválili rozpočet: Mestu hrozí provizórium

Liptovskému Mikulášu stále hrozí od nového roku rozpočtové provizórium.

Ilustračný obrázok k článku Mikulášski poslanci opäť neschválili rozpočet: Mestu hrozí provizórium
Zdroj: pixabay

Na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ), na ktorom mali schváliť rozpočet na rok 2019, sa vo štvrtok nezišiel dostatočný počet poslancov. Informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Pripomenula, že mestskí poslanci nepodporili pripravený návrh rozpočtu na budúci rok ani na poslednom tohtoročnom riadnom zasadnutí (20.12.). „Na dnešnom MsZ, ktoré zvolal primátor, aby sa mesto nedostalo od nového roka do rozpočtového provizória, sa zúčastnilo len 12 z 25 poslancov. Chýbal jeden poslanec, aby bolo vôbec zastupiteľstvo uznášaniaschopné,“ uviedla Čapčíková.

„Urobím všetko pre to, aby sa mesto do rozpočtového provizória nedostalo. Takže zvolám rokovanie zastupiteľstva k rozpočtu aj na nedeľu 30. decembra na 14. hodinu,“ avizoval primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Z rokovania mestského zastupiteľstva sa ospravedlnili všetci poslanci z klubu SAS, OĽANO, KDH, NOVA, ŠANCA, ktorého predsedom je Vincent Kultan. Ten vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti tvrdí, že najväčší poslanecký klub mestského zastupiteľstva opätovne ponúkol primátorovi mesta spoluprácu pri čo najrýchlejšom schválení rozpočtu na rok 2019, no podľa jeho tvrdenia primátor na ponuku vôbec nereagoval. „Je v záujme všetkých poslancov schváliť rozpočet v čo najrýchlejšom čase. Poslanecký klub Nový Mikuláš preto požiadal primátora aby v súlade s rokovacím poriadkom zvolal Mestskú radu a následne predložil rozpočet na schválenie mestskému zastupiteľstvu. Žiadame aj zvolanie poslaneckých klubov, ktoré si vedie veci vydiskutovať a pripraviť návrh, ktorý prejde bez problémov,“ konštatuje Vincent Kultán, predseda poslaneckého klubu Nový Mikuláš.

Podľa mestskej hovorkyne Viktórie Čapčíkovej mal Liptovský Mikuláš na budúci rok hospodáriť s rozpočtom 32 miliónov eur. Najviac peňazí malo ísť do školstva, rozvíjať sa mala aj sociálna oblasť. „V rozpočtovom provizóriu môže v jednom mesiaci mesto financovať len výdavky do výšky jednej dvanástiny rozpočtu predchádzajúceho roka. Výnimku tvoria výdavky uskutočnené počas provizória, ktoré sa uhrádzajú v súlade s termínmi splácania dohodnutými v predchádzajúcom rozpočtovom roku a výdavky na povinnú úhradu podľa osobitných predpisov,“ dodala Čapčíková.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie