Na Liptovských slalomoch aj s hodnotnou účasťou: Na štarte sa objaví 220 pretekárov

Prvé tohto sezónne preteky vo vodnom slalome sa uskutočnia v Liptovskom Mikuláši. Organizátori potvrdili štart ôsmich krajín zo zahraničia, ktoré budú spestrením celého preteku.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Na Liptovských slalomoch aj s hodnotnou účasťou: Na štarte sa objaví 220 pretekárov
Zdroj: TASR

Na 33. ročníku Liptovských slalomov sa už tradične zíde počas nadchádzajúceho víkendu kvalitná účasť. Organizátorom z KTK L. Mikuláš sa ohlásili vodáci z ôsmich krajín a dovedna sa v koryte objaví 220 lodí.

Súčasťou Slovenského pohára

V tohtoročnej sezóne postupne pribúdajú preteky, doma zatiaľ vznikla možnosť štartu v Dolnom Kubíne na 1. a 2. kole Slovenského pohára, druhá teraz v L. Mikuláši. Aj keď sa len začína, poprední slalomári majú za sebou viacero ostrých i tréningových vystúpení, napríklad na Novom Zélande, v austrálskom Penrithe, v slovinských Solkane, Tacene a v nemeckom Markkleebergu. V Liptovskom Mikuláši sú na programe ďalšie, tentoraz však nie sú súčasťou rankingových pretekov ICF. „Budú súčasťou seriálu Slovenského pohára,“ upresnil šéf slovenskej kanoistiky Ivan Cibák. „Najviac nás ovplyvnila veľká zima, slalomári si dávajú pozor na svoje zdravie, aj z tohto dôvodu mnohí účasť odriekli, trebárs na poslednú chvíľu reprezentácia Slovinska. Citeľná zima odradí určite aj účasť niektorých zo slovenskej špičky, domáci slalomári z nášho klubu však štartovať budú.“

V kanály ide vody dosť

Vody je v koryte dostatok, trať bude na vetve Váh, hladina zodpovedá jarnej norme. Organizátori v L. Mikuláši očakávajú, že po snežení bude na 69. medzinárodnom tatranskom slalome 13. a 14. mája, ktorý je už súčasťou nominačných pretekov pre slovenskú reprezentáciu, možno aj nadbytok vody. Systém konečného poradia sa na Liptovských slalomoch vracia k pôvodnému, hodnotia sa oba dni s rovnocennými jazdami a celkového víťaza v kategórii určí olympijské bodovanie, v prípade rovnosti bodov lepší výsledok z nedele.

V sobotu a nedeľu sa začínajú Liptovské slalomy vždy o 9.45 a 14.00.

Trénovali najmä v zahraničí

Doteraz sa venovali elitné slovenské lode najmä príprave a využili možnosti na tréning v zaužívaných strediskách. Striedali najmä austrálsky Penrith, arabský Al Ain a francúzsky Pau. Pre formujúcu sa slovenskú reprezentáciu budú dôležité až nominačné preteky v Čunove 6. a 7. mája a o týždeň neskôr Medzinárodný tatranský slalom 13. a 14. mája. Výsledky z týchto štyroch pretekov sa obodujú, konečné poradie určia tri najlepšie v každej kategórii. Do výsledkov nezasiahnu singlista Beňuš a deblisti Škantárovci už s istou nomináciou.

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Odporúčame