Rôzne

Na prechádzkach po prírode pozor: Rastie u nás nebezpečná rastlina!

Boľševník obrovský je názov rastliny, ktorá k nám prišla z ďalekej Ázie. Pestovatelia a záhradkári si ju obľúbili ako okrasnú rastlinu, kým neprišli na to, že je pre zdravie človeka nebezpečná. V našich končinách je rozšírená v okolí Liptovskej Sielnice.

Ilustračný obrázok k článku Na prechádzkach po prírode pozor: Rastie u nás nebezpečná rastlina!
Foto: Slávka Kellová

Boľševník obrovský je rastlina, ktorá je schopná zničiť pôvodné ekosystémy na danom území. Aj preto pracovníci TANAP-u už druhý rok intenzívne pracujú na ničení tejto rastliny v katastrálnom území Liptovskej Sielnice. „Nebezpečné sú rastlinné šťavy, ktoré sú pre pokožku človeka veľmi dráždivé. Podráždenie sa ešte viac znásobuje pri pobyte na slnku,“ približuje botanik Mario Humený z odboru chránených častí TANAPu, pracovisko Liptovský Mikuláš. „Tieto šťavy obsahujú látku, ktorá má podobné účinky ako bojový yperit,“ dodáva.

V minulom roku ochranári proti tejto rastline bojovali pomocou kombinácie mechanického a chemického spôsobu odstraňovania. Odstraňovali už dozreté semená, likvidovali ich a samotnú rastlinu postriekali herbicídom. „Keď pestovatelia zistili, že je nebezpečná zbavovali sa jej vyhadzovaním mimo sídiel, na skládky a v okolí vodných tokov. Tie sú hlavnými šíriteľmi,“ približuje M. Humený rozširovanie rastliny, ktorá dokáže vyprodukovať od 50 do 100 000 semien. Jedno semeno pri tom pretrvá vo voľnej prírode až osem rokov.

Z hľadiska zákona o ochrane prírody je zakázané boľševníka obrovského držať, pestovať, prechovávať, rozširovať, alebo iným spôsobom s ním nakladať. V prípade, že sa niekde vyskytne, vlastník pozemku je zodpovedný za jeho odstránenie.

Šťava z byľov a listov tejto rastliny obsahuje tzv. fototoxické furanokumaríny. V tme len dráždia kožu, na dennom alebo akomkoľvek svetle spôsobujú ťažké poleptanie a spľuzgiernatenie pokožky. Je potrebné byť opatrný a pri kosení či inom mechanickom odstraňovaní rastlín sa vybaviť vhodným ochranným odevom, okuliarmi, poprípade respirátorom.

Miesta zasiahnuté šťavou je nutné okamžite umyť silným dlhotrvajúcim prúdom vody a po opláchnutí zabrániť prístupu svetla vhodným zakrytím. Pri poleptaní a druhotných príznakoch (bolesti hlavy, trasenie) je nutné po predchádzajúcom ošetrení vyhľadať lekára.

Bolsevnik obrovsky
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM