Rôzne

Naši vojaci v plnom nasadení: Na Mútniku nacvičovali záchrannú akciu

Poľná nemocnica Ozbrojených síl (OS) SR absolvuje v týchto dňoch na svojej stálej základni v Liptovskom Mikuláši náročné certifikačné cvičenie v súlade so štandardmi NATO, aby jej jednotlivé moduly boli schopné pôsobiť v medzinárodnom prostredí pri podpore aliančných jednotiek.

Ilustračný obrázok k článku Naši vojaci v plnom nasadení: Na Mútniku nacvičovali záchrannú akciu
Foto: Slávka Kellová

„Mnohí členovia personálu tejto poľnej nemocnice sa osvedčili vo viacerých zahraničných operáciách. Zatiaľ nebola nasadená jej technika a materiál, ale v budúcnosti by mali byť podľa konkrétnych požiadaviek prídavnou súčasťou medzinárodných poľných nemocníc,“ vysvetlil šéf hodnotiacej komisie Roman Jantoš.

Desaťročie budovaná Poľná nemocnica OS SR skladajúca sa z 84 kontajnerov a centrálneho stanu je pri plnom nasadení 62-členného zdravotníckeho a 70-členného logistického a ochranného tímu uspôsobená na hospitalizáciu 80 pacientov. „Jej nasadenie by bolo nákladnou záležitosťou, ale v princípe sme neustále pripravení na túto možnosť,“ spresnil hlavný lekár OS SR Vladimír Lengvarský.

„Táto naša poľná nemocnica je modernejšia a lepšie vybavená ako tie, v ktorých som pôsobil. Ich výhodou bolo, že obišli polovicu sveta a boli odskúšané v reálnych podmienkach. V tejto poľnej nemocnici by sme potrebovali liečiť skutočných pacientov, lebo iba v reálnej prevádzke zistíme, čo naozaj funguje,“ dodal účastník misií v Libanone a na Cypre, chirurg Marián Zdycha.

Vojaci mútnik polna nemocnica
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie