Tomáš Batiz Správy

Netradičná výstava: V Jáne vyrástli nadrozmerné sochy z piesku, FOTO

Areál s nadrozmernými rozprávkovými sochami z piesku s názvom Piesočkovo vyrástol v Liptovskom Jáne. Nová atrakcia poteší malých i veľkých.

Ilustračný obrázok k článku Netradičná výstava: V Jáne vyrástli nadrozmerné sochy z piesku, FOTO
3
Galéria
Zdroj: Region Liptov

Podľa Kataríny Šarafínovej z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov ide o jediný areál pieskových sôch na Liptove a v Žilinskom kraji. Sochy predstavujú postavy známe zo svetových aj slovenských rozprávok. Siedmi rezbári zo Slovenska, Poľska a Česka ich stavali päť týždňov. Na výrobu sôch spotrebovali 220 ton piesku. Výstavu otvoria v sobotu 8. júna dopoludnia v blízkosti jednej z kolíb v obci.

Proces tvorby komplikovalo počasie. „V podstate takmer päť týždňov bolo chladné počasie, prišlo sneženie, silný dážď. Teraz, keď sochy stoja, sú viac-menej odolné vonkajším vplyvom. Najväčší problém im robí mráz a sneh, takže atrakcia by mala fungovať do zimy. V Liptovskom Jáne očakávajú ukončenie prevádzky v decembri. Všetko však závisí od počasia, ktoré bude na sochy pôsobiť,“ uviedla Šarafínová.

Počas prázdninových mesiacov sa v areáli uskutočnia animácie a tvorivé dielne. V deň otvorenia novej atrakcie pripravili organizátori sprievodný program. V čase od 11.00 h do 14.00 h vystúpi Šaško Fjodor. Pripravená je tiež žonglérska šou a všetky deti do šesť rokov majú bezplatný vstup.

"Liptovský Ján bude od 4. do 6. júla vďaka najväčšiemu rozprávkovému festivalu v prírode Za siedmimi horami patriť deťom. Aj preto vnímame vznik atrakcie ako veľmi dobrý doplnok k festivalu a rovnako k našej letnej hre pre rodiny s deťmi Liptoviedky. Hra ukazuje najmenším liptovské krásy a atrakcie cez naše rozprávky a motivuje ich spoznávať región a všetky jeho živly,“ povedala riaditeľka OOCR Región Liptov Darina Bartková.

To, ako majstri rezbári vdychujú život piesku, si budú môcť pozrieť aj návštevníci, nakoľko poslednú, šestnástu sochu, dokončia pred ich očami.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie