Nočná záchranná akcia vo Vysokých Tatrách

HZS bola prostredníctvom tiesňovej linky „18 300“ požiadaná o pomoc pre slovenského občana z Martina, ktorý utrpel úraz v Zlomiskovej doline. Cieľom tohto vysokohorského turistu spolu so svojím kamarátom bola Vysoká.

Slávka Kellová

Počas túry spadol v oblasti Dračieho sedla a následne vyletel zo snehového poľa do sute, čím si spôsobil poranenie dolnej končatiny. Záchranári HZS po príchode na miesto udalosti postihnutého ošetrili, zafixovali a transportovali na Popradské pleso a ďalej záchranným vozidlom na Štrbské Pleso. Tu mali títo turisti zaparkované svoje motorové vozidlo, ktorým kamarát zraneného zobral na ďalšie vyšetrenie. Záchranná akcia bola ukončená o druhej hodine ráno.

Krátko pred touto záchrannou akciou horskí záchranári zasahovali pod Priečnym sedlom v Malej Studenej doline, kde po asi 100-metrovom páde utrpel maďarský turista zranenia hlavy a chrbta. Horskí záchranári zraneného muža nabalili do siete, spacáku, zateplili a pomocou nosidiel KONG ho začali transportovať dolu. Zišli až pod Téryho chatu k Nižnému plesu.

Na pomoc zranenému prišiel aj vrtuľník Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu, ale ani na druhý pokus sa ho nepodarilo naložiť na palubu vrtuľníka pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Horskí záchranári následne muža transportovali až na Hrebienok. Celá záchranná akcia trvala takmer šesť hodín. Z Hrebienka ho záchranári previezli autom k domu HZS, kde ich už čakala privolaná sanitka Rýchlej lekárskej pomoci. Obidva úrazy sa stali v lokalitách, na ktoré sa stále vzťahuje sezónna uzávera turistických chodníkov.

zdroj: HZS, SITA foto, ilustračné: SITA

Tento článok nie je možné komentovať.