Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  14 °C
Tomáš Batiz Správy

Nová atrakcia v Mikuláši: Do mesta priviezli olympijský Airbus A320, FOTO a VIDEO

Do zoznamu turistických atrakcií na Liptove pribudne takmer 40 metrov dlhý Airbus A320, ktorý priviezol oheň na olympiádu v Soči.

Ilustračný obrázok k článku Nová atrakcia v Mikuláši: Do mesta priviezli olympijský Airbus A320, FOTO a VIDEO
11
Galéria

Stroj má iba 12 rokov, no z technických dôvodov bol vyradený z prevádzky a už nikdy nebude lietať. Zakúpila ho spoločnosť Heliport Liptov, ktorá ho prepravila z Ostravy do metropoly stredného Liptova. Po sprístupnení má lietadlo slúžiť nielen ako zaujímavosť pre turistov a návštevníkov, ale má byť tiež expozíciou pre milovníkov leteckej techniky.

Samotný transport lietadla do cieľovej stanice – Liptovského Mikuláša, zabral tri dni, lietadlo dorazilo do metropoly Liptova 4. decembra v ranných hodinách. Pred prevozom museli stroj rozobrať a demontovať mu krídla, chvostové plochy aj obidva podvozky. Trup lietadla zostal v celku.

„Lietadlo sme rozobrali tak, že teraz je možné ho prepravovať ako nadrozmerný náklad, ktorý je uložený na troch samostatných valníkoch – jazdných súpravách. Najdlhšia jazdná súprava má dĺžku 43 metrov, je široká šesť metrov, vysoká 5,2 metra a váži 79,7 tony,“ vysvetlil Cyril Fogaš zo súkromného heliportu.

Na troch špeciálnych kamiónoch

Jednotlivé časti sú v rozobratom stave naložené na troch špeciálnych kamiónoch – ťahačoch. „Preprava sa zrealizovala za stáleho policajného sprievodu z Českej republiky až na Slovensko do Liptovského Mikuláša,“ priblížil Fogaš. Dodal, že okrem toho bolo potrebné zabezpečiť v niekoľkých úsekoch asistenčné služby dopravných podnikov a aj elektrikárov.

Turistická atrakcia

Po prevoze lietadla na Liptov bude naspäť zmontované do pôvodného celkového stavu. Využívať ho budú ako turistickú atrakciu nielen pre domácich obyvateľov, ale aj pre turistov a všetkých, ktorých zaujíma letecká technika. „Po sprístupnení lietadla pre verejnosť chceme ukázať, z čoho všetkého sa skladá, z akých materiálov a akým spôsobom sú lietadlá vyrábané a čo všetko v sebe ukrývajú. Tiež chceme priblížiť, čo všetko bolo doposiaľ potrebné urobiť, aby ľudia vôbec mohli lietať a aby sa takýto stroj dostal do vzduchu a slúžil ľuďom ako dopravný prostriedok,“ uzavrel Fogaš.

Olympijský Airbus A320 plánujú sprístupniť zhruba o rok a pol tak, aby bol pripravený na letnú sezónu v roku 2020.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR