Tomáš Batiz Správy

Novinka na Liptove: Schody času aj kyslíkové trasy pre olympionikov

Liptovskému Mikulášu pribudla ďalšia kultúrno-prírodná oddychová zóna aj s možnosťou športového vyžitia.

Ilustračný obrázok k článku Novinka na Liptove: Schody času aj kyslíkové trasy pre olympionikov
Zdroj: Dnes24.sk

Neďaleko centra mesta pri pamätníku padlým Háj–Nicovô sprístupnili prvú etapu oživenia tunajšieho lesoparku. Vyrástol tu náučný chodník s informačnými tabuľami, takzvané schody času, po ktorých návštevníci symbolicky zostúpia až o 460 miliónov rokov naspäť aj dve kyslíkové trasy slovenských olympionikov, Liptákov Petry Vlhovej a Michala Martikána.

Liptov stále ponúka viaceré lokality, kde nie je výraznejšia infraštruktúra cestovného ruchu a ponúkajú tak kľud a pohodu pri pobyte v prírode. Jedným z takýchto miest je okolie vojnového cintorína a pamätníka Háj-Nicovô. „Chceli sme využiť lokalitu Háj-Nicovô aj na rekreačné, oddychové účely a postupne učiť ľudí spoznávať toto miesto alebo ho znovu objaviť. Zámer vytvoriť lesopark vznikol už pred desiatimi rokmi a pozostáva s viacerých etáp. Momentálne vznikol náučný chodník, inštalovali sme tabule, ktoré ponúkajú zaujímavé informácie, čím plnia informačno-vzdelávaciu úlohu, čo môže byť prínosné nielen pre bežnú verejnosť, turistov, ale aj pre naše školy a školské výlety," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

„V spolupráci so Šimonom Klimčíkom, kondičným trénerom Petry Vlhovej, vznikli aj dve kyslíkové trasy našich vynikajúcich športovcov a mikulášskych rodákov Petry Vlhovej a Michala Martikána. Aj týmto spôsobom ponúkame turistom aj domácim možnosť porovnať si sily s olympionikmi, ktorí nás úspešne reprezentujú vo svete,“ doplnil Blcháč.

V tejto fáze realizácie projektu náučného chodníka v lesoparku pribudlo 9 informačno-náučných tabúľ v štyroch lokalitách. Trasu záujemcovia môžu začať pod Hájom-Nicovô vpravo za železničných priecestím, kde ich vítajú prvé informačné tabule o lesoparku a stratenom liptovskom mori. More vzniklo zhruba pred 45 miliónmi rokov a v dávnych dobách tu plávali žraloky, o ktorých sú vďaka nálezom aj dôkazy.

„Kto má záujem dozvedieť sa viac informácií o jednotlivých témach, môže využiť pridanú hodnotu v podobe audiosprievodcu cez QR kód. Navyše sme zriadili na vrchole Háj-Nicovô bezplatné WIFI pripojenie, aby mali naši návštevníci prístup na online informácie ešte bezproblémovejší," povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Háj-Nicovô je najväčší vojnový cintorín československých vojakov v bývalom Československu. Je vybudovaný na miestach, kde sa konali druhé najťažšie boje na Slovensku. Lokalita patrí k miestam s najkrajším výhľadom na mesto Liptovský Mikuláš, liptovskú kotlinu a okolité horstvá. Doteraz bola pre potreby cestovného ruchu využívaná minimálne.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM