Ilustračný obrázok k článku Ochotníci z Ľubele organizujú vlastný trojdňový divadelný festival
Foto: Tomáš Batiz

Ochotníci z Ľubele organizujú vlastný trojdňový divadelný festival

Komédiami, veselohrami aj tragikomédiami bavia publikum už takmer storočie celé generácie ľubeľských ochotníkov.

Tomáš Batiz Kultúra
Tomáš Batiz Kultúra

Ochotníci z Ľubele organizujú vlastný trojdňový divadelný festival

Komédiami, veselohrami aj tragikomédiami bavia publikum už takmer storočie celé generácie ľubeľských ochotníkov.

Ilustračný obrázok k článku Ochotníci z Ľubele organizujú vlastný trojdňový divadelný festival
Foto: Tomáš Batiz

Okrem každoročnej tvrdej driny na divadelných pódiách pripravujú vždy na začiatku leta vlastný trojdňový festival. Svoje herecké vlohy predviedli na ĽubeľaFeste počas 11 ročníkov ochotníci z takmer všetkých kútov Slovenska. Mimoriadne obľúbený je aj u divákov.

Myšlienka založiť divadelný festival v Ľubeli vznikla pred vyše desaťročím. Inšpiráciou bol podobné podujatie Festeáter, ktorý pripravovalo Divadlo na kolene v Častej. Prvý ročník ľubeľského divadelného festivalu sa uskutočnil v roku 2009 v miestnom kultúrnom dome. V regióne je ojedinelým podujatím svojho typu. „ĽubeľaFest je prehliadkou rôznych žánrov divadla. Minulý rok sa divákom predstavili ochotníci z Liptovských Kľačian, Vlách, Partizánskej Ľupče, Dovalova, Hriňovej či Krupiny,“ priblížil ľubeľský starosta a zároveň jeden z členov súboru Erik Gemzický. Festival navyše patril aj detskému divákovi, pre ktorého organizátori pripravili workshopy.

Najbližší ročník festivalu sa uskutoční koncom júna v zrekonštruovaných priestoroch miestneho kultúrneho domu. „Som veľmi rád, že naše divadlo pokračuje v tradícii ĽubeľaFestu, na ktorý si ľudia v našej obci už zvykli. Výber divadiel je každý rok veľmi pestrý, aj týmto spôsobom udržiavame kultúrny život v obci. Pevne verím, že ľubeľské divadlo bude v tomto trende pokračovať aj naďalej,“ doplnil starosta.

Rok vzniku samotného divadelného súboru nie je celkom jasný. V obci prevládajú dve verzie, a to rok 1922 a 1923. „Jedno je však úplne isté. Prvé predstavenie bolo odohrané v júni 1923. Vznik divadelného súboru inicioval miestny obchodník, syn garbiara, Koloman Ondrej Urban,“ načrtol históriu divadelného súboru Gemzický.

Významnou osobnosťou v histórii divadla bol aj režisér a ľubeľský učiteľ Ambróz Lukáč. V rokoch 1931 až 1942 zrežíroval 24 divadelných predstavení. V úlohe režiséra však najdlhšie pracoval František Kandera, ktorý má podľa starostu nemalú zásluhu na udržiavaní divadelných tradícií obce. V jeho réžii ochotníci odohrali množstvo predstavení a jeho poslednou hra bola Srdcia hraníc nepoznajú od Jána Dohňanského.

Divadelný súbor má momentálne 16 členov, každý rok sa miestni ochotníci snažia prísť s novým predstavením, zväčša komédiou. S nacvičovaním zvyknú začať v októbri, premiéra býva na Vianoce. I keď ochotnícke divadlo z Ľubele poznajú aj v Prahe, najväčšou výzvou je pre nich celoslovenský festival v Budmericiach. V roku 2018 tu získali prvé miesto za divadelnú hru a rovnako prvé miesto za mužskú hereckú rolu, vlani zas získali prvé miesto za réžiu.

Dajte LIKE na náš Facebook a Instagram a máte vždy čerstvé info z Liptovského Mikuláša a okolia.

foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín