Otvorenie zimnej sezóny na Liptove: Slávnostný ceremoniál na VIDEU

Vrchol Chopku v nadmorskej výške viac ako 2000 metrov bol v piatok dopoludnia dejiskom oficiálneho otvorenia zimnej sezóny na Liptove.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Otvorenie zimnej sezóny na Liptove: Slávnostný ceremoniál na VIDEU
Zdroj: TASR

Slávnostný ceremoniál sa niesol v symbolickom duchu spojenia Čechov a Slovákov pri príležitosti 100. výročia vzniku spoločného štátu. Štátne hymny oboch krajín odspievali deti zo speváckeho súboru Domino z Opavy a Horehronskí chlopi.

Zimnú sezónu na Liptove síce vítajú už v piatok, no lyžovačka na vybraných zjazdovkách v Jasnej sa začne až v sobotu 1. decembra. „Sprístupníme zjazdovku pre nenáročných lyžiarov číslo 13 Biela Púť a dve červené zjazdovky pre stredne náročných lyžiarov. Bude to zjazdovka číslo 1 Pretekárska z Priehyby na Záhradky a číslo 2 Májová z Priehyby do Jasnej, dokopy v dĺžke viac ako tri kilometre,“ povedal riaditeľ strediska Jasná Matej Hulej s tým, že aktuálne im počasie praje, v areáli zasnežujú a čoskoro pribudnú ďalšie kilometre trás.

Liptovskému regiónu sa darí

Regiónu sa v oblasti cestovného ruchu dlhodobo darí. „Počet prenocovaní počas minulej zimy medziročne narástol o 5,8 percenta na viac ako 667.000. Verím, že návštevnosť porastie aj túto zimu. Očakávam, že návštevníci u nás nájdu predovšetkým odpočinok, dobrú lyžovačku, gastronómiu, ale hlavne nadhľad nad ľudskými problémami, s ktorými sa denne stretávajú,“ uviedol predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov Ján Blcháč.

Na horách prevládajú českí a poľskí turisti

Podľa manažérky OOCR Región Liptov Kataríny Šarafínovej návštevnosť v regióne ťahajú domáci, no v horách veľmi často počuť aj český jazyk. Česi si spolu s Poliakmi delia druhú a tretiu priečku v návštevnosti regiónu. „Pre zaujímavosť, aj kampane na českom trhu realizujeme vo väčšine prípadov v slovenskom jazyku a máme na tento spôsob komunikácie pozitívne ohlasy,“ dodala.

Pri storočnici vzniku Československa si návštevníci zaspomínali aj na život a dielo rodáka z Čiech Alojza Lutonského, ktorý sa usadil v Liptovskom Mikuláši. „Práve on bol iniciátorom výstavby historicky prvej lanovky v Nízkych Tatrách a priekopníkom tatranského turizmu,“ priblížil Blcháč s tým, že táto osobnosť stojí aj za názvom strediska Jasná.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR