Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš  21 °C
Tomáš Batiz Správy

Pekný počin v Mikuláši: Na počesť jubilea štátnej ochrany prírody vysadili symbolické stromy

Symbolické javory horské a lipy malolisté vysadili na zelených plochách v blízkosti autobusovej stanice v Liptovskom Mikuláši. Pri každom strome bude umiestnená aj informačná tabuľa.

Ilustračný obrázok k článku Pekný počin v Mikuláši: Na počesť jubilea štátnej ochrany prírody vysadili symbolické stromy
Zdroj: TASR

Ďalším generáciám majú pripomínať sté výročie vzniku štátnej ochrany prírody (ŠOP) na Slovensku. Štvoricu stromov s výškou od troch do štyroch metrov zasadili vo vnútrobloku medzi ulicami Hurbanová a Janka Jesenského pracovníci Správy Tatranského národného parku (TANAP).

„Sadili sme pôvodné a dlhoveké druhy drevín. Ak nedôjde k ich úhynu alebo poškodeniu verejnosťou, môžu sa v danej lokalite dožiť sto až dvesto rokov. Dreviny sme po výsadbe stabilizovali troma opornými kolami. Bázu kmienka sme ošetrili voči mechanickému poškodeniu jutovou tkaninou. Stromy sme prihnojili, výdatne poliali a zamulčovali,“ povedal dendrológ Správy TANAP-u Mário Humený.

Pri každom zo štyroch stromov bude umiestnená aj informačná tabuľa. „Verejnosť sa z nej dozvie, o akú drevinu ide a pri akej príležitosti boli vysadené,“ priblížil Humený.

História ŠOP sa začala písať 20. októbra 1919, keď československý minister pre správu Slovenska Vavro Šrobár podpísal nariadenie pre vznik Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku (súčasťou ktorého boli aj prírodné pamiatky). Vo svojom vývoji mala ŠOP niekoľko zlomových bodov, najdôležitejším bolo jej zákonné ustanovenie v roku 1955. Ďalším medzníkom je ustanovenie národných parkov na Slovensku. Prvým bol Tatranský národný park, ku ktorému sa postupne pridalo ďalších osem národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku.

Zdroj: TASR