Od Vás

Rarita z Andíc: Sliepky znášajú rodine zelené vajíčka

Rodina Papajových z liptovskomikulášskej mestskej časti Andice si každoročne kupuje sliepky na znášanie vajíčok pre vlastnú spotrebu. Tento rok ich však prekvapili. Mladé kury znášajú vajcia, ktoré sa sfarbením na prvý pohľad odlišujú od tých bežných.

Ilustračný obrázok k článku Rarita z Andíc: Sliepky znášajú rodine zelené vajíčka
Zdroj: Dnes24.sk

„Roky kupujeme sliepky od kolegyne z Bukoviny, ktorá prevádzkuje liaheň. Nikdy sa nám nestalo, že by znášali zelené vajcia,“ povedala majiteľka Eva Papajová z Andíc.

Tento rok si vzali do svojho kurína šesť rovnakých mládok kury domácej. Tri z nich začali znášať vajíčka so zelenou škrupinou. „Všetky chutia rovnako. Tie zelené však majú vo vnútri výraznejší žĺtok. Je to zvláštne, pretože všetky kury kŕmime tou istou stravou. Počula som, že obsahujú menej cholesterolu,“ vysvetlila pani Eva.

Podobné prípady sa stávajú zväčša chovateľom sliepok, ktoré pochádzajú od Indiánov z Južnej Ameriky tzv. araukany. Vajíčka obsahujú asi o 15 – 20 % cholesterolu menej ako bežné vajcia. Absorbuje ho škrupinka, i preto je sfarbená dozelena. Prípady inak sfarbených vajec od bežne na Slovensku chovanej kury domácej nie sú také časté.

19. augusta: Zelené vajíčka z Andíc
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie