Slávka Kellová Hokej

ŠHK 37 Piešťany - MHk 32 Lipt. Mikuláš 2:3

V prvom finálovom zápase o postup do extraligy zvíťazil MHK32 Liptovský Mikuláš v Piešťanoch 2:3 po predlzení a samostatných nájazdoch. Stav série je tak 0:1 pre Liptákov.

Prvý finálový zápas pred takmer dvojtisícovou diváckou kulisou začali lepšie domáci, ktorí sa do Liptákov pustili hneď od úvodného buly. Ako prvý mohol dať gól Prokop, ale Palko zachránil. Neinkasoval ani po súhre Gálika s Novákom, potom ale kapituloval po samostatnej Lušňákovej akcii a Piešťany viedli. Po góle domáci neprestávali tlačiť, ale Liptáci hlavne zásluhou výborného Palka už do konca tretiny žiadne ďalšie góly nedostali. Sami však mohli vyrovnať na konci tretiny, keď presilovku nepremenil Kuric, ktorého teč Tomek skryl v lapačke.

Aj v začiatku druhej tretiny pokračoval tlak domácich, Haring síce netrafil bránu z dobrej pozície, zastúpil ho ale Pupák, keď stečoval Prokopov nahodený puk z rohu ihriska a poslal Piešťany do dvojgólového vedenia. Gól však domácim viac uškodil ako pomohol, prestali sa koncentrovať a hneď o minútu Bartík poslal Plevovu odrazenú strelu do odkrytej brány. Hostia prebrali iniciatívu, a ešte v tej istej minúte Paukovček trafil spojnicu tyčí. Piešťany ale tlaku hostí neodolali a ešte do konca tretiny inkasovali po Bartíkovej samostatnej akcii a zakončení pomedzi betóny. Rozbehnutí Liptáci potom mohli aj vyhrávať, ale v skrumáži pred Tomekovou bránou sa nepresadili ani Pleva, ani Bartík. Posledné minúty druhej tretiny ale Piešťany mali možnosť opäť ujať sa vedenia pri dlhej presilovke o dvoch hráčov, ale nevyprodukovali v nej absolútne nič.

Tretia tretina sa už hral viac-menej opatrne so zabezpečenej obrany, aj keď nejaké šance prišli. Na domácej strane unikol v oslabení Pupák, jeho zakončenie ale tesne minulo bránu. Románkovi po Bučkovej prihrávke tiež veľa nechýbalo a Novákovu tečovanú strelu Palko chytil. Na druhej strane sa pred Tomekom úplne sám ocitol Mravec, ale piešťanský brankár efektne zachránil. Najväčšiu akciu však spálil Románek, ktorý v samostatnom nájazde trestuhodne prestrelil a zápas smeroval do predĺženia.

To začali lepšie hostia, ktorým mohli výhru zabezpečiť Kriška so Zlochom, ale zlyhali. Podobne ako Novák s Pupákom. Peško ale potom zbytočne stratil puk pred vlastnou bránou a Pleva mal na hokejke rozhodnutie. Puk ale do brány neprešiel, a tak na rad prišli samostatné nájazdy. V nich sa ako jediný presadil Bartík a Liptovský Mikuláš si pripísal na svoje konto prvý finálový bod.

Góly: 6. Lušňák, 28. Pupák (Prokop) – 29. Bartík (Pleva, Kriška), 34. Bartík (Pleva, Devečka), rozhod. sam. nájazd Bartík

Strely na bránu: 48:35 (10:7, 19:13, 12:7 – 7:7)

Vylúčenia: 5:7 na 2 min.

Presilovky: 0:0 Oslabenia: 0:0

Rozhodovali: Konc, Gašparík – Sčensný, Holienka divákov: 1819

Piešťany: Tomek – A. Kolník, Kalafút, Bučka, Zajac, Magušin, Grman, Poláček, Vrána – Baran, Prokop, Pupák – Románek, Peško, Haring – Gálik, Novák, Lušňák – Rybárik, Učeň, Chylo

Lipt. Mikuláš: Palko – Lištiak, T. Devečka, Kokavec, Bača, Kadlubiak, Vlk, Hyben, Klepáč – Bartík, Pleva, Kriška – Kuric, Paukovček, Pohanka – Blaščík, Mravec, Zlocha – Legerský, Roháč, Oravec

Roman Sýkora, asistent trénera ŠHK 37 Piešťany: „Mali sme veľmí dobrý nástup do zápasu, súper s tým mal problém, celú tretinu sme mali prevahu. V druhej tretine naša hra stratila grády, dali sme síce gól na 2:0, ale odvtedy hostia dominovali. Zlomovým momentom bola naša nevyužitá presilovka o dvoch hráčov na konci druhej tretiny. Potom sme hrali zo zabezpečenej obrany, gól nepadol ani v predĺžení. Samostatné nájazdy sú ale vabank, my sme prehrali, ale vojna sa nekončí a zajtra máme ďalšiu šancu.“

Marián Horváth, tréner MHk 32 Lipt. Mikuláš: „Začiatok z našej strany bol katastrofálny, boli sme nervózni, od druhej tretiny sme sa začali zlepšovať, prehrávali sme o dva góly, vyrovnali sme, a keď sme mali byť na koni, nechali sme sa zbytočne vylučovať. Tretia tretina bola vyrovnaná, domáci mali opticky viac z hry, v predĺžení sme mali lepšie šance. Samostatné nájazdy sú lotéria, našťastie sme vyhrali a splnili sme cieľ, s ktorým sme sem cestovali.“

zdroj: mhk32lm.sk foto: skk