Správy

Skvelý nápad školy v Mikuláši: Z nevyužívanej záhrady vznikne ovocný sad

Areál jednej zo základných škôl v meste dostane novú podobu. Ovocný sad ho nielen skrášli, ale prispeje aj k vzdelávaniu detí.

Ilustračný obrázok k článku Skvelý nápad školy v Mikuláši: Z nevyužívanej záhrady vznikne ovocný sad
Zdroj: TASR/Martin Palkovič

Záhrada starej mamy vyrastie tento rok v areáli Základnej školy s materskou školou Demänovská v liptovskomi­kulášskej mestskej časti Palúdzka. V nevyužívanej záhrade chce škola vytvoriť ovocný sad, ktorý bol v minulosti súčasťou vidieckych záhrad a usadlostí.

Do realizácie eurofondového projektu sú zapojení žiaci školy. „Tí získali vedomosti o využívaní záhrad a spracovaní úrody v nich od svojich rodičov či starých rodičov. Žiaci následne pripravili návrhy a modelové štúdie záhrad a sadov,“ priblížil Ján Sokolský z kancelárie vedenia mesta Liptovský Mikuláš.

Koncept architektonického návrhu spočíva v trasovaní štrkového chodníka do tvaru listu a vytvorení sadových plôch. Na nich sa budú pestovať a prezentovať rôzne druhy bylín, obilnín a okrasných kvetín. „Zo severnej strany bude chodník lemovať ovocný sad, v severovýchodnom rohu bude sad dopĺňať zátišie drobných bobuľovín. Z južnej strany chodník obkolesí kríkový sad,“ vysvetlil Sokolský.

Chodníky budú smerovať k terase, ktorá poskytne priestor na výučbu, hudobné besiedky či rôzne cvičenia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Liptova

Zdroj: TASR

Najčítanejšie