Stačí nám na to iba mobil: Miestne dane môžeme v Mikuláši zaplatiť cez aplikáciu

Nová aplikácia nám to v metropole Liptova o niečo uľahčí. Dane a poplatky si môžeme zaplatiť pomocou novej aplikácie.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Stačí nám na to iba mobil: Miestne dane môžeme v Mikuláši zaplatiť cez aplikáciu
Zdroj: TASR

Obyvatelia Liptovského Mikuláša môžu v tomto roku po prvý raz zaplatiť miestne dane a poplatky aj cez mobilný telefón. Nový spôsob platby prostredníctvom mobilnej aplikácie má ľudí odbremeniť od státia v radoch pri pokladni.

„Stačí, ak Mikulášania používajú mobil s operačným systémom Android, iOS, Windows Phone, prípadne BlackBerry a majú v ňom nainštalovanú aplikáciu mobil banking príslušnej banky. Pri platbe využijú QR kód, ktorý sa nachádza v rozhodnutiach zaslaných mestom,“ vysvetlila vedúca oddelenia miestnych daní a poplatkov na liptovskomiku­lášskom mestskom úrade Anežka Makovická.

Pomocou QR kódu

Miestne dane a poplatky však môžu obyvatelia zaplatiť aj v hotovosti do 300 eur alebo bezhotovostnou platbou v pokladni na mestskom úrade. V rozhodnutiach sa totiž okrem QR kódu nachádza aj čiarový kód, ktorý slúži práve na platbu v pokladni. Uhradiť ich môžu aj prostredníctvom internetbankingu. „Daň z nehnuteľností, daň za psa a poplatok za komunálne odpady za rok 2017 sú splatné do konca mája,“ doplnila.

Zmeny v rozhodnutiach

„Novinky v oblasti daní a poplatkov sú aj v rozhodnutiach na platby za komunálne odpady. Na starých rozhodnutiach bol uvedený len počet osôb, ktoré majú povinnosť zaplatiť za odpad. Teraz sú tu uvedené menovite osoby s dátumom narodenia, za ktoré je poplatok vyrubený. Je to z dôvodu kontroly pre poplatníkov,“ ozrejmila vedúca oddelenia miestnych daní a poplatkov. Dodala, že ak v rozhodnutí chýba napríklad narodené dieťa, poplatník je povinný splniť si oznamovaciu povinnosť voči úradu.

Zdroj: TASR

Odporúčame