Stačí nápad: V Mikuláši navýšili participatívny rozpočet

Mikulášski poslanci dali v rámci rozpočtu aj v budúcom roku zelenú nápadom ľudí a komunít. Suma už nie je len symbolická.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Stačí nápad: V Mikuláši navýšili participatívny rozpočet
Zdroj: TASR

Až do 27. apríla môže každý jeden z Mikulášanov požiadať mesto Liptovský Mikuláš o peniaze z participatívneho rozpočtu na svoj projekt. „Fantázii sa medze nekladú, podstatné je, aby mal navrhovaný projekt prínos pre verejnosť. Zrealizovaný musí byť ešte v roku 2017 a radnica pre tento rok prerozdelí na tieto účely až 50 tisíc eur,“ poznamenal Ján Sokolský z vedenia miesta.

Zjednodušili postup

Podmienky prerozdeľovania verejných financií na projekty, ktoré navrhnú samotní obyvatelia a zrealizuje a zaplatí ich mesto. Ponovom je oproti minulému roku zjednodušený celý proces od podania žiadosti až po realizáciu projektu. „V minulom roku bol participatívny rozpočet pilotný, pre tento rok mesto zjednodušilo tlačivá na prihlasovanie projektov obyvateľov, združení či neziskoviek,“ pokračuje Sokolský.

„Okrem toho sme zadefinovali dlhší časový priestor na prihlasovanie projektov aj na ich samotnú realizáciu. Tieto zmeny vyplynuli zo skúseností, ktoré sme nadobudli počas prípravy a realizácie pilotného ročníka,“ vysvetlil hlavný koordinátor participatívneho rozpočtu a poslanec mestského zastupiteľstva Matej Géci.

Upozornil, že tento rok je novinkou aj stanovenie hornej hranice sumy, ktorá bude určená z celkového balíka na jeden projekt. „V minulom roku sme túto podmienku zadefinovanú nemali. Tento rok zastupiteľstvo schválilo maximálnu výšku na jeden projekt 7 500 eur,“ vysvetlil.

Ako požiadať o prostriedky na svoj projekt

Mikulášania môžu svoje projekty, na ktoré budú žiadať peniaze z vyčleneného balíka financií mesta, prihlasovať od 27. marca do 27. apríla. Návrh projektu na realizáciu stačí vyplniť a odovzdať do 27. apríla na podateľni mestského úradu v obálke označenej heslom „Participatívny rozpočet“. Počas mája mesto zorganizuje verejné prerokovanie prihlásených projektov, na ktorom si samotní Mikulášania vyberú tie, ktoré mesto následne zrealizuje. „Pokiaľ sa do prerozdelenia financií z participatívneho rozpočtu zapojí so svojimi projektmi čo najviac žiadateľov, naši obyvatelia si budú môcť vybrať zo širokej ponuky a spoločným rozhodnutím sa budeme aj tento rok tešiť na množstvo zaujímavých a potrebných akcií. Všetky majú totiž spoločný cieľ, spokojnosť,“ podotkol koordinátor Matej Géci.

V minulom roku zrealizovala radnica z participatívneho rozpočtu 12 projektov za 25 tisíc eur.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame