Tomáš Batiz Správy

Starosta obce Ľubeľa Erik Gemzický: Obec má potenciál a jasnú víziu do budúcnosti, VIDEO

Moderná, pomerne rýchlo rozvíjajúca sa obec s potenciálom, víziou a srdečnými obyvateľmi. Tak charakterizoval obec Ľubeľa v okrese Liptovský Mikuláš jej starosta Erik Gemzický.

Zdroj: Dnes24.sk

Za posledné obdobie sa tu podarilo zrealizovať viaceré významné projekty a plány do budúcnosti sú nemenej ambiciózne – vybudovať ďalšie obecné nájomné bytové domy, nové detské ihrisko, pešiu zónu či sad novonarodených de­tí.

Najstaršia písomná správa o už existujúcej dedine Ľubeľa pochádza z roku 1278. Nachádza sa v južnej časti Liptovskej kotliny na úpätí Nízkych Tatier. Obec má pestrú históriu. Poznačili ju najmä boje druhej svetovej vojny, miestni obyvatelia boli aktívne zapojení v Slovenskom národnom povstaní. Dnes sa podľa starostu obci mimoriadne darí. Tento rok prekročili hranicu 1200 obyvateľov, mnohí sa prisťahovali. S prílivom ľudí do obce podľa starostu súvisí aj nutný rozvoj bývania. „Chceme plniť program a víziu rozvoja, ktorú sme obyvateľom predostreli pred komunálnymi voľbami. Ešte tento rok odovzdáme do užívania 13 nových obecných nájomných bytov. V ďalšom období plánujeme postaviť ďalšie dva obecné nájomné bytové domy. Tým by vzniklo 39 nových nájomných bytov, čo by znamenalo ďalších nových obyvateľov,“ načrtol.

Odkedy v Ľubeli vybudovali kamerový systém, značne klesla kriminalita. Na budúci rok pripravujú tretiu etapu inštalácie kamier, na ktorú obec dostala dotáciu z ministerstva vnútra. Vo výhľade na rok 2020 je podľa starostu tiež výstavba pešej zóny. „Chceli by sme skrášliť prechod, ktorý obyvatelia využívajú od športového areálu smerom k miestnemu cintorínu,“ ozrejmil Gemzický s tým, že financie získajú z dotácie cez Miestnu akčnú skupinu Stredný Liptov. Okrem toho zvažujú aj zriadenie tzv. sadu novonarodených detí, kde by každý nový malý obyvateľ mal svoj vlastný strom.

V porovnaní s niektorými ďalšími obcami Liptova má Ľubeľa len zanedbateľný príjem daní v súvislosti s turizmom. Odkázaní sú preto na získavanie finančných dotácií. Samospráva je však úspešná aj v čerpaní fondov Európskej únie. V súčasnosti zásluhou príspevku z eurofondov rekonštruujú tamojší kultúrny dom.

Podľa starostu je v blízkom období nutné riešiť niektoré nedostatky, napríklad bezpečnosť obyvateľov z hľadiska narastajúcej cestnej premávky. V zimných mesiacoch vedenie obce čaká príprava dopravno-bezpečnostného projektu miestnych komunikácií a tiež návrh plošných opráv ciest v obci. „Každá rodina má dve, niekedy aj tri autá. Premávka v našej obci je pomerne vysoká. S tým súvisí bezpečnosť v okolí základnej školy či ďalších verejných priestorov, kde sa pohybujú ľudia. Chceme, aby sa nielen obyvatelia, ale aj návštevníci u nás cítili bezpečne a dobre,“ zdôraznil.

Cieľ do budúcna je podľa Gemzického jednoznačný – pokračovať v rozvoji obce. „Chýbajú nám napríklad jednoduché pozemkové úpravy, zásluhou ktorých by sme dokázali urobiť nový stavebný obvod. Víziou je aj vybudovanie kanalizácie. Existuje projekt odkanalizovania obcí Ľubeľa – Liptovské Kľačany. Stále sme však len v administratívnej fáze, vybavujeme súhlasy majiteľov dotknutých parciel. Je to veľký projekt, ktorý kompletne odkanalizuje dve obce stredného Liptova. Financie naň rovnako plánujeme žiadať z eurofondov,“ uzavrel starosta.

Dajte LIKE na náš Facebook a Instagram a máte vždy čerstvé info z Liptovského Mikuláša a okolia.

FOTO: Obec Ľubeľa má potenciál a jasnú víziu do budúcnosti, hovorí starosta
6
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie