Tomáš Batiz Kultúra

Starosta obce Ľubeľa Gemzický: V tomto sú naše fašiangy úplne špecifické

Fašiangové slávnosti čakajú najbližší víkend aj liptovskomikulášsku obec Ľubeľa. Starosta obce Erik Gemzický prezradil, v čom sú špecifické.

Ilustračný obrázok k článku Starosta obce Ľubeľa Gemzický: V tomto sú naše fašiangy úplne špecifické
17
Galéria
Zdroj: TASR

Fašiangy, teda čas medzi Tromi kráľmi a Popolcovou stredou, sa majú niesť v duchu hodovania a zábavy. Nečudo, hneď po pochovaní basy má totiž nastať 40 pôstnych dní.

Fašiangové oslavy odštartujú v Liptovskom Mikuláši v piatok 21. februára tradičným mestským sprievodom. Počas víkendu sa bude zabávať aj vo viacerých obciach na Liptove. Výnimkou nie je ani Ľubeľa, kde sa podľa starostu Erika Gemzického konajú fašiangy takmer od nepamäti.

„Prvou aktivitou je fašiangový sprievod obcou a utorok pred Popolcovou stredou sa v kultúrnom dome pochováva basa. Špecifický je scenár pochovávania basy, kde okrem tradičného vtipného spôsobu, je pripravený aj sprievodný kultúrny program, ktorý je každý rok iný,“ zhodnotil Erik Gemzický, starosta obce Ľubeľa.

Fašiangový sprievod v maskách každoročne v tejto liptovskomiku­lášskej obci organizuje iná spoločenská organizácia. „Tento rok sa toho zhostil Slovenský červený kríž. Pochovávanie basy je už tradične v réžii členov Ľubeľského ochotníckeho divadla,“ doplnil Gemzický.

Starosta obce Ľubeľa verí, že tento rok bude návšteva bohatá. „Očakávame viac ľudí, keďže sú prázdniny a navyše, minulý rok sme v obci zrekonštruovali kultúrny dom, takže sa nám bude o čosi lepšie fašiangovať,“ dodal na záver Gemzický.

Pozrite si vo fotogalérii fotky z metského fašiangového sprievodu.

foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie