Slávka Kellová Kultúra

Tento rok patrí Cyrilovi a Metodovi: Ich príchod si pripomína aj knižnica

Na pôde Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého sa v utorok začala trojdňová séria autorských čítaní pri príležitosti 1150. výročia príchodu solúnskych bratov na Veľkú Moravu. Pod názvom Putovanie (po)slov obíde všetkých päť knižníc Žilinského samosprávneho kraja.

Ilustračný obrázok k článku Tento rok patrí Cyrilovi a Metodovi: Ich príchod si pripomína aj knižnica
Foto: Slávka Kellová

„Toto podujatie sme zámerne venovali predovšetkým stredoškolákom a deviatakom, aby si trošku oprášili a ozrejmili svoje vedomosti o cyrilo-metodskej tradícii. Aby sa mladým ľuďom lepšie vžilo, prečo oslavujeme práve toto výročie. Je to základ, na ktorom vyrastá naša kultúra a vzdelanosť,“ uviedla riaditeľka liptovskomiku­lášskej knižnice Marcela Feriančeková.

Osobný postreh pridal prozaik Milan Igor Chovan z Hubovej. „Pri písaní románu o Pribinovi som sa dopátral k zaujímavému faktu, že Cyril a Metod neprichádzali na úplne duchovne pusté pole. Naši vtedajší predkovia, dovolil som si ich nazvať starí Slováci, už mali informáciu o Hospodinovi. Takže to prostredie bolo už do istej miery pripravené, čo, samozrejme, v žiadnom prípade neznižuje dejinnú úlohu týchto dvoch veľkých mužov,“ skonštatoval.

Nadčasový význam duchovných hodnôt zdôraznili aj ďalší autori. „Snažím sa stierať rozdiel medzi sekulárnou a náboženskou literatúrou. Rád si vyberám témy, ktoré balansujú na hrane noža, ktoré pichnú s cieľom naprávať cestu na hodnotový rebríček vystavaný v desatore,“ povedal Ružomberčan Radislav Kendera. „Literárna tvorba, ktorá uznáva základné spoločenské a sociálne hodnoty, má určite duchovný rozmer,“ dodala mladá poetka Iveta Kloptová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie