Tomáš Batiz Správy

Tragédia na Myjave vyvoláva otázniky: Takto reaguje mikulášska radnica

Obrovská tragédia, ktorá zasiahla Slovensko, zároveň vyvolala vlnu otázok. Zisťovali sme preto, ako je to s bezpečnosťou zastávok u nás.

Ilustračný obrázok k článku Tragédia na Myjave vyvoláva otázniky: Takto reaguje mikulášska radnica
Zdroj: Mesto Liptovský Mikuláš

V stredu 5. februára v dopoludňajších hodinách prišlo v meste Myjava na Staromyjavskej ulici k tragédii, keď počas zlých poveternostných podmienok sa prevrátila autobusová zastávka na rodinu. Staršie 4-ročné dievčatko zomrelo a jej mladší 2-ročný braček bojuje v nemocnici o život. Polícia už začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia a trestného činu ublíženia na zdraví.

V Myjave neskoro

Mesto Myjava okamžite prijalo opatrenia, aby sa preverili a minimalizovali ďalšie riziká. „V meste sme okamžite začali s kontrolou, v ktorej pokračujeme. Kontrolované sú všetky podobné zariadenia, rôzne prístrešky, autobusové zastávky, kontajnerové stojiská, stromy, reklamné pútače a podobne. Budeme aj naďalej robiť všetko pre to, aby sa už takáto situácia neopakovala,“ informoval o tom primátor Pavel Halabrín.

Takto reaguje Mikuláš

"Autobusové prístrešky sú kontrolované každoročne viacnásobne, počas toho keď dochádza k ich čisteniu. Okrem toho sme v rámci mesta tie najstaršie typy prístreškov vymenili za nové. Aj napriek tomu sa na prístrešky pozrieme v nasledujúcom období opäť s prízvukom na ich pevné uchytenie k zemi, aby sa vylúčilo ich vyvrátenie v prípade silného vetra.“ informuje Gabriel Lengyel, vedúci odboru dopravy a životného prostredia v Liptovskom Mikuláši.

Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák konštatoval, že autobusové zastávky nemusia automaticky patriť mestu alebo obci. „V každom prípade ale každá zastávka má svojho majiteľa a ten je povinný zabezpečovať správu takéhoto zariadenia,“ pripojil.

Je to povinnosť zo zákona

Mesto je podľa neho povinné sa o svoj majetok starať, chrániť ho, zveľaďovať a zhodnocovať. „Preto aj v rámci plánu bežnej údržby priebežne kontroluje stav svojho majetku aj mobiliáru – čiže aj zastávok. Poslanci v rámci rozpočtu vyčleňujú financie na údržbu, odstraňovanie havarijného stavu a bežný servis,“ vysvetlil Kaliňák.

foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie