Slávka Kellová Rôzne

Turistické chodníky sa otvoria

Sezónna uzávera turisticky značených chodníkov vo Vysokých a Západných Tatrách v stredu 15. júna 2011 končí. Počasie a podmienky na pohyb vo vysokohorskom teréne sa však neustále menia, preto treba aj naďalej dodržiavať zvýšenú opatrnosť.

Na celom území Vysokých Tatier sú chodníky schodné, ale približne od nadmorskej výšky 2100 metrov nad morom sa ešte na niektorých tienistých miestach nachádzajú zvyšky starých snehových polí. Pri turistike cez vysokohorské sedlá Horskí záchranári odporúčajú si zobrať minimálne turistické paličky, poprípade aj stúpacie železá a tieto trasy len skúsenejším turistom.

Technické pomôcky ako reťaze a kramle pod touto hranicou sú v poriadku, reťaze cez sedlá sú ešte z väčšej časti pod snehom. Ťažba dreva a odstraňovanie suchých stromov v blízkosti turistických chodníkov bude do otvorenia turistickej sezóny ukončená. Pri silnom nárazovom vetre stále trvá riziko pádu suchých stromov, alebo konárov, ktoré sa ešte miestami nachádzajú v blízkosti chodníkov. V okolí Studenovodských vodopádov by mali návštevníci dodržiavať pohyb len po vyznačených miestach, nakoľko v blízkosti potoka hrozí pošmyknutie na mokrých skalách.

V Nízkych Tatrách sú turistické chodníky bez snehu, tyčové značenie je zreteľné a prípadná orientácia v hmle bude dobrá. Na východnej časti hrebeňa v kalamitnom lese je možnosť padania stromov. Úsek od Priehyby po Čertovu svadbu je schodný len je tam ťažká orientácia z dôvodu polomu a ťažby dreva. Západná časť hrebeňa Nízkych Tatier je schodná. V úseku nad Jánskou dolinou z Brdkovice, Smrekovice, na Slemä je taktiež komplikovaná orientácia z dôvodu ťažby dreva. Na severe Západných Tatier treba zvýšiť opatrnosť na žltou farbou značenom chodníku v smere sedlo Pálenica od Zuberca, kde sú po dažďoch niektoré miesta na chodníku vymyté.

V Slovenskom raji sú momentálne otvorené všetky turistické chodníky okrem žltej značky, ktorá vedie cez náhradnú trasu v Kyseli k Obrovskému vodopádu. Chodník je nepriechodný z dôvodu zlomeného rebríka v rokline. Zároveň je v roklinách mierne zvýšený stav vody po výdatných dažďoch. V Malej Fatre sú všetky turistické chodníky schodné. Všetky reťaze a madlá v exponovaných úsekoch Bobôt, Sokolia a Rozsutcov sú v dobrom technickom stave. Dolné a Nové Diery sú schodné a zrekonštruované, v časti Horných Dier a Tesnej ryzni sa tento rok budú rekonštruovať rebríky poškodené od ľadopádov.

Chodník od Malého Kriváňa po Suchý – červená značka, je veľmi poprerastaný kosodrevinou. Zimné tyčové značenie od Medziholia po sedlo Bublen je skoro totožné s červenou značkou, v prípade hmly a nepriaznivého počasie je vhodné na orientáciu. Technické zabezpečenie a schodnosť chodníkov vo Veľkej Fatre je nasledovná: Z Kraľovian na Šíp po žltej je chodník v začiatku nepriechodný z dôvodu padnutej lavičky. Na Kľak z Ľubochnianskej doliny po zelenej je chodník slabo značený a miestami sa stráca. Chodník v Zelenej doline z Radového na Kyšky je po ťažbe dreva ťažko schodný. V Šípskej Fatre sú chodníky po dažďoch klzké a blatisté no ostatné chodníky a trasy sú bez obmedzenia. Hrebeňové tyčové značenie je v dobrom technickom stave. Túry vo Veľkej Fatre nevyžadujú horolezeckú výstroj a výzbroj. Na túru je odporúčané vyraziť skoro ráno, aby sa turisti vyhli možnému výskytu poobedňajších bú­rok.

zdroj: HZS foto: SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM