V horách prevláda malé lavínové nebezpečenstvo: Pozor na pošmyknutia

Ohrozenie pádom lavíny na horách je momentálne menšie. Opatrní by ste mali byť najmä na zľadovatenom teréne, kde hrozí pošmyknutie.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku V horách prevláda malé lavínové nebezpečenstvo: Pozor na pošmyknutia
Zdroj: TASR

Striedaním kladných a záporných teplôt došlo k stabilizácii snehovej pokrývky. Na väčšine miest v horskom prostredí hrozí v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo.

Riziko pádu lavíny je nižšie

Podľa Marka Biskupiča zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby sa však v pohoriach môžu sporadicky vyskytovať malé snehové vankúše. „Ich odtrhnutie je možné na veľmi strmých svahoch pri veľkom dodatočnom zaťažení,“ vysvetlil s tým, že momentálne je vyššie riziko pošmyknutia sa na tvrdom zľadovatenom teréne ako ohrozenie pádom lavíny.

Nový sneh

Vplyvom predchádzajúceho oteplenia a postupného ochladzovania sa na povrchu snehu vytvorila tvrdá, prevažne nosná firnová kôra, na ktorej sa podľa Biskupiča nachádza vrstva novšieho snehu. Tá je v stredných polohách vlhká, vyššie položený nový sneh je suchý a sypký.

Citeľne sa ochladilo

V sobotu bude do našej oblasti prúdiť chladný vzduch z východu. Ráno bolo na horách prevažne zamračené, vo vyšších polohách hmlisto s občasným slabým snežením. „Citeľne sa ochladilo. V stredných polohách a na podhorí bolo bezvetrie, na hrebeňoch fúkal slabý až mierny vietor severných smerov,“ informoval Biskupič.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame