Slávka Kellová Rôzne

V Hrádku potrebujú internistu ako soľ: Spísali petíciu

Liptovskohrádocká poliklinika nestačí personálne pokryť požiadavky obyvateľov spádovej oblasti horného Liptova na interné vyšetrenia. Na dennom poriadku sú tak niekoľkohodinové čakacie doby, či dlhé objednávacie doby na preventívne vyšetrenie.

Úväzok, na interné vyšetrenie majú v tunajšej poliklinike dve lekárky. Tie aj napriek celodenným ordinačným hodinám nestíhajú vyšetriť všetkých pacientov.** „Ľudia až z Važca musia chodiť do Ružomberka,“** opisuje situáciu lekárskej starostlivosti prednosta Mestského úradu v Liptovskom Hrádku Ján Kazár. Práve tu obyvatelia spádovej oblasti horného Liptova adresovali svoje sťažnosti. Tie vyvrcholili spísaním petície.** „Podpísalo sa pod ňu viac ako 2800 obyvateľov od Važca, cez Východnú, Kráľovu Lehotu, Hybe, Pribylinu, Kokavu, Vavrišova, Jamníka až po Liptovský Hrádok,“** pokračuje Ján Kazár.

Rozhodujú poisťovne

Petícia už od minulého týždňa leží na stole Žilinského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom polikliniky. Vedúca odboru si potrebu interného lekára v tejto oblasti uvedomuje. Posledné slovo však bude mať Všeobecná zdravotná poisťovňa. Opäť totiž „pokrivkáva“ slovenská legislatíva. „Kraj ponúka tunajšie priestory, vykonáva kontroly, ale nezazmluvňuje lekárov. To robia práve poisťovne. A keďže Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšou na Slovensku, má najviac pacientov a ona aj rozhoduje, či tu nejaký lekár bude alebo nie,“ vysvetľuje postupy Ján Kazár. Podľa jeho slov už poisťovňa o situácii v Liptovskom Hrádku vie a o tom, či príde do mesta interná posila rozhodnú najbližšie mesiace.

foto: skk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie