Tomáš Batiz Kultúra

V mikulášskej obci obnovili fašiangové oslavy: Zabávala sa takmer celá dedina, FOTO a VIDEO

Fašiangové oslavy sú samozrejmosťou takmer každej liptovskej obce. V Lazisku túto tradíciu opäť obnovili.

Ilustračný obrázok k článku V mikulášskej obci obnovili fašiangové oslavy: Zabávala sa takmer celá dedina, FOTO a VIDEO
70
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Fašiangové tradície odjakživa patrili k zvyklostiam slovanských pohanských rituálov. Boli symbolom radosti, veselosti, bujarosti a hojnosti. Aj v obci Lazisko mali dlhoročnú obyčaj, ktorá bola na kratšie obdobie prerušená.

V tejto malej a malebnej obci na Liptove, sa táto milá udalosť dostala do povedomia minulý rok. „Mladšia generácia ľudí si povedala, že je potrebné zachovávať kultúru a rozhodla sa, že nadviaže a obnoví tento zvyk,“ uviedol Jakub Glajza, rodák z obce Lazisko. Doobeda vyrážal z kultúrneho domu do ulíc a domov sprievod, v ktorom sa nachádzali všakovaké masky, vtipné, strašidelné, ale aj tradičné.

„Samozrejmosťou v Lazisku sú rôzne dobroty. Domáce gazdiné preto napiekli fánky, pripravili chlebíky a pohostili ich aj nejakým tým alkoholom na zahriatie,“ doplnil 25-ročný Jakub.

V príjemnej atmosfére putovali masky od domu k domu. Vítali obdobie jari a oznamovali príchod Veľkej noci. „S domácimi sme si zaspievali, zatancovali a každého v obci sme pozývali na stretnutie, ktoré sa konalo v kultúrnom dome po sprievode,“ opisuje fašiangové oslavy v Lazisku tamojší rodák Jakub Glajza.

Pred Kultúrnym domom v obci Lazisko nechýbali tradičné pochutiny, klobásy, zemiakové placky, droby ako aj kapustnica. „Prišla takmer celá dedina a v skvelom prostredí sa spoločne stretli, porozprávali a zatancovali do neskorých večerných hodín, nie len jej obyvatelia, ale aj ďalší hostia. Všetci prítomní, mladí či starí, vyjadrili radosť a spokojnosť s touto akciou,“ dodal Glajza.

Pozrite si bohatú fotogalériu z fašiangov v obci Lazisko.

Dajte LIKE na náš Facebook a Instagram a máte vždy čerstvé info z Liptovského Mikuláša a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie