Tomáš Batiz Vodný slalom

Váh mal odlesky cenných kovov: Slováci vybojovali na Liptove šesť medailí

ovenskí vodnoslalomári získali v piatkových súťažiach hliadok na ME juniorov a do 23 rokov dovedna šesť medailí, jednu zlatú, dve strieborné a tri bronzové.

Ilustračný obrázok k článku Váh mal odlesky cenných kovov: Slováci vybojovali na Liptove šesť medailí
Zdroj: TASR

Viac sa darilo juniorským kategóriám, keď Slovensko nechýbalo na stupňoch víťazov ani v jednej disciplíne. Jediné víťazstvo dosiahla juniorská hliadka singlistov v zložení Ľudovít Macúš, Juraj Mráz a Juraj Dieška.

Slováci zvíťazili o 21 stotín pred Čechmi, hoci mali na konte osem trestných sekúnd, o štyri viac ako česká hliadka. Bronzoví Nemci zaostali o 5,33 sekundy za domácimi pretekármi. Pocit zadosťučinenia mohol mať Macúš, ktorý chvíľu predtým účinkoval aj v 3×C1 do 23 rokov, tento tím bol však až siedmy. „Bol som prekvapený, že sme vyhrali, pretože sme nešli dobre. Mal som dva dotyky a spodok som pokazil, ale som rád,“ priznal Macúš. Zmiešané pocity mal aj Dieška: „Nebola to najlepšia jazda, ale som rád. Išiel som tretí a snažil sa dobiehať bez ‚ťukov‘.“ Hoci výkon mal rezervy, víťazstvo je pozitívne aj podľa Mráza: „Určite nás to povzbudí. Chceli sme mať lepší čas, ale v záver trate sme ‚doťukali‘. Napokon to však stačilo.“

Hliadka kajakárok do 23 rokov bola strieborná. Tím v zložení Eliška Mintálová, Soňa Stanovská a Simona Maceková zaostal v piatkových pretekoch za českým družstvom o 3,99 sekundy. Slovenky sa o zlatú medailu pripravili tromi chybami, za ktoré dostali šesť trestných sekúnd. Bronz vybojovali Nemky, ktoré síce inkasovali iba dve penalizácie, ale zajazdili pomalšie, na víťazky stratili 5,59 sekundy. „Bolo to fajn. V druhej vani som ušla, jediné zaváhanie bolo v deviate bránke, kde sa Simona trochu zamotala,“ uviedla Mintálová.

Na pódium sa dostali aj juniorky na kajaku, ktoré skončili tretie. Bronz vybojovala posádka Zuzana Paňková, Kristína Ďurecová a Ivana Chlebová stratila na víťazné Češky 4,25 s. Po dojazde do cieľa im svietilo 50 trestných sekúnd, ktoré však rozhodcovia neskôr odvolali a zostalo im iba šesť sekúnd navyše. Bronz získali Francúzky.

Hliadka singlistov do 23 rokov skončila na 7. priečke. Marko Mirgorodský, Martin Dodok a Macúš dostali 10 trestných sekúnd a na víťazov z Talianska mali manko 12,72 sekundy.

Oveľa viac sa darilo ženám do 23 rokov v 3×C1. Soňa Stanovská, Monika Škáchová a Simona Maceková vybojovali napriek štrnástim trestným sekundám bronz. Za víťazkami z Francúzska zaostali o 3,87 sekundy, druhé bolo Česko. Stanovská a Maceková získali v piatok druhú medailu, keď v 3×K1 boli strieborné.

Hliadka kajakárov do 23 rokov obsadila piatu pozíciu s mankom 7,88 sekundy na víťazných Francúzov. Jakub Grigar, Adam Gonsenica a Jakub Stanovský nešli optimálne, aj bez inkasovaných štyroch sekúnd by sa nedostali na stupne víťazov.

Záverečné jazdy piatkového programu hliadok patrili juniorským kajakárom a ženskej C1. V oboch prípadoch Slovensko získalo medailové umiestnenie. Kajakári Matúš Štaffen, Matej Blaščík, Ilja Buran skončili druhí o 6,60 sekundy za Nemeckom. Kanoistky Emanuela Luknárová, Páňková a Chlebová boli tretie za Češkami a Taliankami. Za zlatou pozíciou zaostali o 12,82 sekundy.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie