Tomáš Batiz Správy

Veľká ANKETA z liptovských dedín: Starostovia prehovorili o opatreniach aj nálade

Opatrenia neustále pribúdajú a slovo koronavírus počujeme mnohokrát denne. Zaujímalo nás, ako tieto pohnuté časy prežívajú malé obce, kde sa pozná prakticky každý s každým.

Ilustračný obrázok k článku Veľká ANKETA z liptovských dedín: Starostovia prehovorili o opatreniach aj nálade
Zdroj: Dnes24.sk

Opatrenia súvisiace s novým koronavírusom pribúdajú a dotkli sa už každej oblasti bežného života. Život v mestách sa spomalil. Nás zaujímalo, ako to vyzerá v obciach v okolí Liptovského Mikuláša. Stíhajú miestne obchody dopĺňať zásoby potravín? Aká je disciplína občanov? Dostali obyvatelia rúška? Aká je nálada v obci? Pýtali sme sa starostov.

Erik Gemzický – starosta obce Ľubeľa

„V obci máme dva obchody, čiže ľudia nemusia cestovať do mesta. Predajne majú široký a postačujúci sortiment tovaru.“

„Občania sú disciplinovaní. V plnej miere dodržujú pokyny a opatrenia Ústredného krízového štábu SR. Teší ma, že pochopili, že sa jedná o zdravie každého jedného z nás.“

„Rúška v našej obci šili dobrovoľníci, ktorých zastrešil a celé to zorganizoval MS SČK s predsedníčkou Kubíkovou. Našili nielen pre našu obec bezmála 500 kusov rúšok.“

„Nálada v obci je pokojná. Trochu sa spomalil kolobeh každodenného diania v obci. Občania sú väčšinou doma. Čas trávia aj prácami okolo obydlí a v záhradkách.“

Pavel Krupa – starosta obce Východná

„Občania sú zásobovaní potravinami v obci výborne. Využívajú mieste obchody ale aj v mestách Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš.“

„Situácia v obci je vo všeobecnosti dobrá.“

„Vzhľadom na 2275 obyvateľov nie je možné rozdávať rúška.“

„V obci je normálna k situácia, v ktorej sa nachádzame.“

Karol Pavlíček – starosta obce Hybe

„V obci sú k dispozícii dva obchody s potravinami, ktoré uspokojivo pokrývajú potreby obyvateľov.“

„Prístup obyvateľov k danej situácii ku dnešnému dňu hodnotím ako zodpovedný.“

„Na náklady obce sme dali v obci šiť rúška a tieto zadarmo rozdávame podľa potreby hlavne starším ľuďom, respektíve obyvateľom, ktorí si sami nedokážu rúška zabezpečiť.“

„Zatiaľ obyvatelia berú nariadenia a obmedzenia s pochopením.“

Július Porubän – starosta obce Liptovská Kokava

„K dispozícii máme potraviny. Obecný úrad spolu s dobrovoľnými hasičmi zabezpečujú pre starších občanov kompletný nákup nielen v obci, ale aj v susedných mestách.“

„Občania sú nadmieru disciplinovaní.

„Všetkým od 60 rokov sme zabezpečili rúška zdarma. Roznášali ich poslanci a členovia dobrovoľného hasičského zboru.

Ján Hollý – starosta obce Liptovské Klačany

„V obci máme potraviny, ktoré sú zásobované ako doposiaľ. Neevidujeme žiadne sťažnosti. Ekonomicky aktívni občania, ktorí pracujú, si nakúpia potraviny prevažne v mestách.

„Disciplína v našej obci je vzorová. Neevidujeme žiadne problémy.

„Minulý týždeň sme dali rúško každému občanovi nad 65 rokov. Dnes rozdáme ďalšiu várku.

„V obci je kľud.

Vladimír Multáň – starosta obce Uhorská Ves

„Využívajú obchody v obci ako aj v susedných mestách – Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš.

„Je to na vysokej úrovni. Jeden občan, ktorý sa vrátil z Rakúska si dokonca na bráničku umiestnil tabuľku s označím, že je v karanténe.

„Rúška distribuovali v obci dobrovoľníci. V prvej fáze sme ich dali seniorom nad 70 rokov a potom všetkým, ktorí mali záujem a nezabezpečili si ich sami.

„Nálada v obci je pokojná. Obyvatelia sú disciplinovaní. Chápu, že sa treba riadiť pokynmi hlavného hygienika. Sami chodia na obecný úrad a pýtajú si materiál na šitie rúšok. Samozrejme, do obchodu chodia len s rúškom. Volajú na úrad, aby sme im poslali daňové výmery mailom, aby ich zaplatili elektronicky. Ak prídu osobne, tak na dverách máme videovrátnika a odkomunikujú problém s ním.

Vladimír Kapríni – starosta obce Kráľova Lehota

„Občania v obci Kráľova Lehota sú zásobovaní dostatočne potravinami v dvoch obchodoch. Obyvatelia využívajú miestne obchody a tí ktorí pracujú v Liptovskom Hrádku, resp. Liptovskom Mikuláši si nákupy robia cestou z práce.

„Obyvatelia v obci sú disciplinovaní, informovaní o súčasnej situácii z médií ako aj informáciami v miestnom rozhlase.

„Priebežne rozdávame rúška pre dôchodcov, ale aj pre ľudí, ktorí to potrebujú, nakoľko prevažná väčšina si ich ušila sama.

„Situácia je normálna.

Milan Zuzaniak – starosta obce Jakubovany

„V obci máme obchod, kde občania chodia na nákupy potravín. V predajni môže byť maximálne päť osôb s rúškom. Čakajúci musia byť vonku v odstupoch. Občania majú zabezpečené všetky základné potreby priamo v obci. Občania pracujúci v mestách si veci nakupujú v tamojších obchodoch.

„V obci Jakubovany občania sa na uliciach pohybujú len v najnevyhnutnejšie a s rúškami na tvárach.

„Miestny spolok Červeného kríža Jakubovany ušil rúška a ponúkol ich seniorom po obci. Tiež máme v obci živnostníčku, ktorá šije rúška s možnosťou ich zakúpenia.

„Občania sa dopytujú na údaje kto z obce je v karanténe, pokiaľ sa v TV alebo na internete objavujú údaje o osobe z obce Jakubovany. Takéto údaje nám však žiadne štátne orgány nechcú poskytnúť, a tak nevieme kto to je a nevieme ani vykonávať kontrolu či daná osoba a osoby v jej domácnosti nechodia po obci, alebo sa nachádza v niektorom z karanténnych zariadení mimo obec. Problém je aj to, že obec Jakubovany je aj v okrese Sabinov, tiež sú Chminianske Jakubovany pri Prešove. Obec nedokáže v súčasnej dobe odstraňovať posypový materiál zo zimnej údržby, s čím majú niektorí občania problém, keď chcú okamžite mať v obci poriadok. Našli sa však občania, ktorí si sami pred domami miestnu komunikáciu očistili, za čo im ďakujem.

Milan Kohút – starosta obce Pribylina

„V našej obci sú dva obchody. Zásobovanie predajní je zatiaľ bezproblémové. Samozrejme z časti chýbajú dezinfekčné prostriedky a rukavice.

„Občania pristupujú k celkovej situácii veľmi zodpovedne a správajú sa disciplinovane. Dodržujú nariadenia a pokyny.

„Miestna organizácia JDS našej obce ušila 140 ks rúšok pre potreby obce. Veľká časť sa rozdala v rómskej osade. Ďalšie sa šijú a budú sa rozdávať občanom nad 65 rokov.

„Celková nálada v obci je pokojná, aj keď je pozorovať, že ľudia sú v očakávaní, čo príde, na základe informácií o šíriacej sa epidémií z iných štátov.

Jozef Grúň – starosta obce Kvačany

„Občania využívajú miestny obchod. Obecný úrad zabezpečil pre starších občanov donášku do domu cez súkromného podnikateľa. V obci je tiež možnosť objednania obedov cez súkromného podnikateľa s možnosťou donášky do domu.

„V obci rešpektuje opatrenia väčšina občanov.

„V spolupráci s MSSČK v Kvačanoch sa rozdávali občanom rúška do každej domácnosti.

„Na túto otázku nevieme odpovedať, nakoľko sa občania nestretávajú.

Ján Jaňák – starosta obce Liptovské Matiašovce

„V obci nemáme obchod. Zabezpečili sme pre našich občanov donášku potravín aj hygienických potrieb priamo do domácností. Naši občania majú aj možnosť objednať si obed formou donášky priamo domov.

„Zatiaľ je to dobré, rešpektujú nariadenia Obecného úradu v Liptovských Matiašovciach.

„Zabezpečili a rozdali sme do domácností každému obyvateľovi jedno rúško. Plánujeme zabezpečiť ešte po ďalšom kuse.

„Ľudia sa väčšinou zdržujú vo svojich domoch, po dedine sa viditeľne znížil pohyb občanov a áut.

Obec Bobrovník

„Nakoľko naša obec nemá obchod, tak občanom, ktorí to potrebujú robíme raz do týždňa nákup potravín.“

„Disciplinovanosť občanov je dobrá.“

„Občanom, ktorí nemajú možnosť si kúpiť, respektíve vyrobiť rúška, tak sme im ponúkli.“

„Nálada v obci je zatiaľ pokojná“

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie