Slávka Kellová Kultúra

VIDEO: Mikulášski divadelníci žnú jeden úspech za druhým

Hra francúzskeho dramatika Bernarda-Marie Koltésa priniesla liptovskomikulášskemu ochotníckemu divadelnému súboru Theatro Gasparego víťazné ťaženie. S inscenáciou Boj černocha so psami získavajú ocenenia a uznanie všade, kde s ňou vystúpia. Ich stvár

Po výhre pred domácim publikom na postupovej súťaži Belopotockého Mikuláš a krajskej súťaži na Orave, sa posledným úspechom Divadla Gasparego z Liptovského Mikuláša stala výhra na celoštátnej prehliadke divadla dospelých Exit v Levoči. Na prelome augusta a septembra sa budú na Scénickej žatve v Martine uchádzať o ocenenie Tvorivý čin roka, ktorý znamená najvyššie ocenenie pre neprofesionálnych divadelníkov na Slovensku.

Mikulášski divadelníci upustili od tradícií a vrhli sa na experiment s názvom Boj černocha so psami, ktorý vtiahne diváka svojim dramatickým dejom a údernosťou scén, ktoré sú plné napätia, nečakaných zvratov, efektov, výkrikov a nedopovedaných viet s jednoznačným odkazom. „Hra je plná emócií, kde divák zažíva možnosť katarzie. Po predstavení má plnú hlavu rôznych otázok alebo pocitov, ktoré sa mu miešajú. Myslím, že táto hra je silná v tom, že samotný pocit z hry sa divákovi vynára až po čase, nie ako pri iných hrách, bezprostredne po predstavení,“ približuje magickú príťažlivosť predstavenia jeden z hercov súboru Ľubomír Raši.

Po výhre nad domácimi súbormi, víťazstve nad osmičkou krajských divadiel sa dostavilo aj prvenstvo nad slovenskou neprofesionálnou špičkou v Levoči. „Porota okrem nás okrem ocenenia predstavenia, potešila aj vyjadrením, že naše stvárnenie sa vymyká rámcu neprofesionálnej scény a presahuje svojou kvalitou profesionálnu úroveň,“ pokračuje Ľubomír Raši. Ich výkony podľa poroty dokonca predčili stvárnenie tejto hry Štátnym divadlom v Košiciach.

Hra Boj černocha so psami utvrdila hercov a tvorcov v tom, že riskovať sa oplatí.** „Myslím, že naše divadlo má chuť prijímať takéto výzvy, prinášať niečo nové, veď umenie ako také je práve o tom. A pokiaľ budeme pracovať s takými režisérmi ako sú manželia Hanzel-Mikušovci, ktorí majú taktiež radi takéto výzvy, tak náš súbor sa bude touto cestou uberať aj ďalej. Ale samozrejme nevyhýbame sa ani klasike, pretože aj tá môže prinášať niečo nové,“** uzatvára ďalší z hercov divadla Gasparego Stanislav Štofčík.

foto: skk video: www.MOONEYESTUDIO.sk

VIDEO: Mikulášski divadelníci žnú jeden úspech za druhým
1
Galéria
boj cernicha
60
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie