Vlhová dala to toho maximum: V Lienzi však napokon skončila mimo pódia

Petra Vlhová prvýkrát v sezóne neobsadila v slalome pódiové umiestnenie. V rakúskom Lienzi skončila na piatom mieste.

Tomáš Batiz
Ilustračný obrázok k článku Vlhová dala to toho maximum: V Lienzi však napokon skončila mimo pódia
Zdroj: TASR

Americká zjazdárka Mikaela Shiffrinová totálne ovládla prvé kolo štvrtkového slalomu Svetového pohára. V rakúskom Lienzi odstavila celú konkurenciu rozdielom minimálne jednej výkonnostnej triedy, keď druhá Švédka Frida Hansdotterová zaostala 1,14 s. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová figurovala priebežne na 4. priečke s mankom 1,58 s.

Petra Vlhová sa v druhej zatvorenej fáze dostala dva-trikrát nižšie pod bránku, ale jasnú stratu nabrala, podobne ako ostatné lyžiarky, už na prvom medzičase. Vyše polsekundy na prvých cca 21 sekundách je výrazný údaj. Rozdielový bol práve úsek pred prvým meraním, kde autor kurzu zmenil rytmiku na širšie odstupy bránok ešte pred nájazdom do prvej strminy. „Dalo sa ísť rýchlejšie, išla som veľmi pomaly a dookola, zatiaľ čo Shiffrinová išla rovno. Bolo potrebné riskovať, ale išla som trošku opatrnejšie. Nezdá sa to, ale strata sa naberá postupne. Je viditeľná, no nič nie je stratené,“ uviedla v cieľových priestoroch Slovenka.

Druhé kolo „staval“ Vlhovej tréner Livio Magnoni a pre jeho zverenku sa primárny cieľ vyvinul do ataku pódiového umiestnenia: „Druhá, tretia a štvrtá sme tam nasekané. Útočiť sa dá, druhé kolo pôjdem naplno a uvidíme, čo z toho bude.“

Vo štvrtok rezonovala aj otázka povrchu, na popoludňajšie druhé kolo sa očakával ťažší odmäkový sneh, pohroma pre „ľadové divy“ svetového slalomu na čele s Vlhovou. Zmena podmienok bola badateľná od začiatku a pretekárky mali postupne čoraz viac problémov najmä v spodnej časti, plnej snehových „vaničiek“.

Jedna z dier bola osudná aj pre Vlhová, ktorá na medzičase nasadila výrazný náskok na vedúcu Rakúšanku Bernadette Schildovú. Slovenke však ušla vonkajšia lyža na vnútornej hrane a do ďalšej bránky vošla neskoro. Aj keď rytmus príliš nestratila, podmienky pre ňu boli veľká prekážka a ďalšia chybička v spodnej časti ju tesne stála desiate pódiové umiestnenie kariéry.

Zdroj: TASR