Tomáš Batiz Správy

Výsledky maturít sú známe: Vieme, ako dopadli mikulášski študenti

Už sú známe výsledky externej časti maturity. Pozreli sme sa na to, ako v nej obstáli naši žiaci v porovnaní s národným priemerom.

Ilustračný obrázok k článku Výsledky maturít sú známe: Vieme, ako dopadli mikulášski študenti
Zdroj: TASR

Na riadnom a náhradnom termíne externej časti maturitnej skúšky (EČ MS) v školskom roku 2018/2019 sa zúčastnilo spolu 42 054 žiakov. Informoval o tom Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), ktorý tiež zverejnil výsledky prvej časti maturít. Žiaci písomne maturovali z dvoch častí: z externej časti maturitnej skúšky (test) a z písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (sloh alebo písomná práca na štruktúrované zadanie).

Žiaci písali EČ MS z vyučovacích jazykov, a to prevažne z predmetu slovenský jazyk a literatúra (38 719 žiakov), zvyšok tvoria jazyky národnostných menšín. Každý žiak povinne maturuje z jedného cudzieho jazyka, na výber boli anglický, nemecký, ruský, francúzsky, španielsky a taliansky jazyk. Žiaci gymnázií povinne maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni obťažnosti, úrovni B2. Ostatní žiaci si mohli vybrať úroveň B1 alebo B2. Žiaci bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzatvorenú medzinárodnú zmluvu, povinne maturujú na jazykovej úrovni C1. Žiaci si tiež mohli vybrať ako maturitný predmet aj matematiku.

Keďže spoločným predmetom pre maturantov z Liptovského Mikuláša bol len slovenský jazyk a literatúra, práve naň sme sa pri porovnávaní výsledkov našich škôl zamerali. Najlepšiu úspešnosť v okrese mali žiaci Gymnázia M. M. Hodžu – 66,2 %.

Nad národným priemerom (50,7 %) sú aj žiaci Evanjelického gymnázia J. Tranovského (61,4 %), Gymnázium v Hrádku (61,1 %) a Súkromné tanečné konzervatórium (56,8 %).

Žiaci gymnázií dosiahli zo slovenského jazyka a literatúry úspešnosť 62,9 %, čiže okrem Gymnázia M. M. Hodžu, sú ostatní mikulášski gymnazisti tesne pod priemerom. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií dosiahli národnú priemernú úspešnosť 44,2 %. Ako sú na tom mikulášski žiaci z týchto druhov stredných škôl, to si pozrite v tabuľke.

Rebríček škôl v Liptovskom Mikuláši (slovenský jazyk a literatúra)

Poradie Názov školy Počet testovaných žiakov Priemerná úspešnosť školy v testovaní v danom predmete (v %)
1. Gymnázium Michala Miloslava Hodžu 82 66,2
2. Evenjalické gymnázium J. Tranovského 81 61,4
3. Gymnázium v Hrádku 45 61,1
4. Súkromné tanečné konzervatórium 6 56,8
5. Hotelová akadémia 68 46,3
6. Obchodná akadémia 35 44,6
7. SOŠ elektrotechnická 105 44,1
8. Stredná zdravotnícka škola 57 42,5
9. SOŠ lesnícka 59 41,6
10. SOŠ stavebná 65 37,6
11. SOŠ polytechnická 59 36,5

Poznámka: Ide o údaje z NÚCEM.

Pozrite si, čo povedala o výsledkoch tohtoročných maturít ministerka školstva Martina Lubyová.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie