Tlačové správy

Za horšie študijné výsledky môže (aj) hluk: Škola v Mikuláši si s tým TAKTO poradila

Polovica prázdnin je ešte pred nami, školy sa však už začínajú pripravovať na nový školský rok. Neistota kvôli pandémii pretrváva a preto ešte nevedia, akou formou bude vyučovanie prebiehať.

Ilustračný obrázok k článku Za horšie študijné výsledky môže (aj) hluk: Škola v Mikuláši si s tým TAKTO poradila
5
Galéria
Zdroj: Ecophon

Kým dištančné vzdelávanie komplikuje dlhodobo podceňovaná digitalizácia a nepriaznivý vplyv izolácie na psychiku detí, návrat do tried prináša výzvu v podobe hluku, ktorý negatívne vplýva na zdravie a tiež na študijné výsledky. Stredná zdravotnícka škola v Liptovskom Mikuláši si s tým poradila.

Aké hlučné sú školy?

Z výsledkov výskumu realizovaného počas 274 vyučovacích hodín vyplýva, že v triedach je priemerná hladina hluku vyššia ako na vonkajších detských ihriskách, niektoré dokonca prekonali aj hustú cestnú premávku (75 dB). Chodby a jedálne sa približovali k úrovniam vyše 80 dB, čo je hluk, ktorý vydáva cirkulárka na drevo zo vzdialenosti 10 metrov.

Takáto úroveň hluku môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie učiteľov aj žiakov, ale negatívne vplýva aj na dosahované študijné výsledky,“ hovorí Peter Petraško, zo švédskej spoločnosti Ecophon, ktorá sa už viac ako 60 rokov zaoberá zlepšovaním akustických podmienok v školstve a zdravotníctve.

Najviac trpí výučba jazykov a matematika

Vysoké hladiny hluku zhoršujú výsledky žiakov najmä z jazykov, vrátane materinského a matematiky. „Naše výskumy a merania cez štandardizované testy potvrdili, že žiaci majú pri vyššom hluku problém najmä s pochopením čítaného textu. Bežná vrava v triede s priemernou hlasitosťou 65 dB má výrazný negatívny vplyv na slovné úlohy, počítanie a rýchlosť odpovedania na otázky“, vysvetľuje Peter Petraško.

V dôsledku dobrej akustiky sa podľa štúdie zlepšili výsledky testov u študentov o 4 až 7%, zlepšila sa spolupráca a sústredenosť, čo viedlo aj k menšej únave.

Choroba učiteľov

Kvôli hluku trpia aj hlasivky. Podľa výsledkov štúdie až 65 % opýtaných učiteľov malo počas vykonávania svojej profesie problémy s hlasom. „Učitelia mávajú v porovnaní s priemernou populáciou častejšie problémy s hlasom. Stretávam sa prípadmi, že sa u učiteľov po nadmernej hlasovej námahe objavuje akútny zápal hlasiviek a hrtana, ako následok preťaženia hlasiviek,“ hovorí otorinolaryngológ MUDr. Tibor Barta PhD., primár Kliniky ORL a Chirurgie hlavy a krku UNB na Antolskej v Bratislave. Tí potom kvôli problémom s hlasivkami absentujú v práci viac ako dvojnásobne častejšie ako iní zamestnanci.

Pomôže lepšia akustika

Problémy s nadmerným hlukom v školských priestoroch je možné riešiť úpravou akustických podmienok. Po zahraničí si to začínajú uvedomovať už aj kompetentní na Slovensku. Medzi pionierov u nás patrí Stredná zdravotnícka škola v Liptovskom Mikuláši, ktorá už stihla namontovať akustický strop v átriu a spoločenskej miestnosti. Podľa zástupcov školy to prinieslo výrazné zlepšenie kvality komunikácie.

Vo veľkých triedach, kde zatiaľ nie je akustický strop, sa zvuk ozýva a rozlieha po celej triede, čo výrazne sťažuje komunikáciu medzi žiakmi a učiteľom,“ hovorí riaditeľka školy Silvia Blcháčová. Dodáva, že „žiaci aj pedagógovia oceňujú najmä to, že do tried či kabinetov neprenikajú zvuky a hluk z chodieb tak, ako to bolo pred rekonštrukciou“.

Potvrdzuje to aj odborník na akustické riešenia. „Montážou vysoko absorpčného stropu dokážeme znížiť vnímanie hladiny hluku o polovicu. To významne mení situáciu v triede. Nakoľko je všetkých počuť a rozumieť bez zvýšeného hlasu, celkovo sa hlasitosť v triede zníži o 10 dB,“ vysvetľuje P. Petraško.

Škola v Liptovskom Mikuláši preto plánuje v zlepšovaní priestorovej akustiky pokračovať aj v triedach.

Ecophon: Hluk v miestnostiach sa dá eliminovať
5
Galéria
Zdroj: Ecophon

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy.

Zdroj: Ecophon
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM