Západné Tatry sa zaplnili skialpinistami: Cez ich Boky prešli 42 km

Do Západných Tatier sa tento rok opäť vrátili trojdňové skialpinistické preteky dvojíc. Cez ich Boky prešli pretekári za tri dni náročným 42-kilometrovým terénom.

Slávka Kellová
Ilustračný obrázok k článku Západné Tatry sa zaplnili skialpinistami: Cez ich Boky prešli 42 km
Foto: Slávka Kellová

Preteky „Bokami“ Západných Tatier sa konali pod záštitou Slovenského horolezeckého spolku James. Na trať sa tento rok postavilo 154 pretekárov (77 dvojíc) z Česka, Poľska a Slovenska. Tohtoročná prvá etapa začala v piatok 22. marca na oravskej strane tejto časti Tatier. „Pre nepriaznivé počasie sme nemohli previesť dvojice do cieľa na Žiarskej chate. Prvú etapu absolvovali preto pretekári v oblasti severnej časti Západných Tatier, kde na upravenej trati prešli 13 600 metrov a nastúpali v dvoch výšľapoch 1541 výškových metrov,“ hovorí organizátor Michal Danko.

Druhá etapa sa začínala v ústí Žiarskej doliny a previedla pretekárov po úbočiach a končiaroch Žiarskej doliny nad Žiarsku chatu. Záverečná tretia etapa preverila pretekárov na prechode s dvomi výšľapmi do Lúčneho sedla, kde bol pre jednotlivé dvojice zabezpečený zostup s pomocou fixných lán. Následný výstup na Spálenú (2083 m) a zjazd určili, že tohtoročné preteky vyhrali v hlavnej kategórii domáci pretekári z Bobroveckej doliny.

„Pre zranenie kolena jeden z pretekárov preteky nedokončil. Okrem náročných podmienok nedokončilo niekoľko pretekárov súťaž aj kvôli nesplneniu časového limitu, za ktorý museli dosiahnuť určené kontrolné stanovištia. Chcem sa skutočne poďakovať všetkým organizátorom, Horskej záchránnej službe a chlapcom z lavínovej prevencie, ktorí sa starali o bezpečnosť celých pretekov,“ dodáva Michal Danko.

Výsledky:

Muži

1. Jozef Hlavčo (Skialp Dynafit Bobrovec) a Milan Madaj (HO James Bobrovec) 6:24:43

Ženy

1. Lenka Hiklová (Malinô Skialp Team) a Janka Madajová (SK Žiarska dolina) 9:07:24

Veteráni

1. Roman Kuczynski (TJ TZ Třinec) a Novák Petr (Skialpin Klub HS Orlické hory) 7:23:14

Zmiešané dvojice

1. Miroslav Leitner (Skialp4u) a Ľubomíra Kalinová (Skialp4u) 8:27:32

História pretekov z hľadiska účasti a podmienok:

  • 2008 – 1. ročník: 36 pretekárov (Krásne počasie, výborné snehové podmienky)
  • 2009 – 2. ročník: 46 pretekárov (Pád 100‐ročnej lavíny a pretrvávajúce lavínové nebezpečenstvo)
  • 2010 – 3. ročník: 52 pretekárov (Mimoriadne slabé snehové podmienky)
  • 2011 – 4. ročník: 66 pretekárov (Slabé snehové podmienky)
  • 2012 – 5. ročník: 124 pretekárov (Výborné snehové podmienky)
  • 2013 – 6. ročník: 154 pretekárov (77 dvojíc, ťažké podmienky – silný vietor, sneženie. V druhej časti pretekov sa počasie vylepšilo)

Foto: Gabriel Lipták

Video: minuloročný pretek

Zdroj: Dnes24.sk