Ľubomíra Karmanová Kultúra

Zážitok, aký sa naskytne iba výnimočne: Liptov čaká svadba ako remeň!

Svadba, na akej ste ešte zrejme neboli. A k tomu nie jedna nevesta, ale hneď dve. Ak prídete pogratulovať svadobčanom, ochutnáte tie najlepšie svadobné koláče a zažijete niečo, čo by ste si nemali nechať ujsť.

Ilustračný obrázok k článku Zážitok, aký sa naskytne iba výnimočne: Liptov čaká svadba ako remeň!
Zdroj: Dnes24.sk

Lepšie raz vidieť, ako ani raz nezažiť. Návštevníkom Pribyliny sa naskytne jedinečná možnosť stať sa súčasťou hneď dvoch skutočných svadieb na tradičný spôsob. „Je to zážitok, ktorý sa naskytne výnimočne a preto by si ho ľudia nemali nechať ujsť," upozorňuje Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV. V sobotu 25. júla od 12.00 hod. budú môcť návštevníci Múzea liptovskej dediny v Pribyline žiť svadbou podľa starých obradov a obyčají pochádzajúcich z dolnoliptovskej obce Liptovské Sliače.

„Uvidia, ako sa preváža rúcho na konskom povoze, budú svedkami odpytovania mladuchy a ženícha od rodičov, snímania party a ďalších zabudnutých zvykov. Na pravej liptovskej svadbe samozrejme nesmú chýbať svadobné piesne, tance, ale i svadobné koláče. Celý priebeh podujatia je organizovaný v spolupráci s Folklórnym súborom Liptov z Ružomberka a Folklórnou skupinou Sliačanka z Liptovských Sliačov,“ prezrádza Natália Fungáčová, etnologička z Liptovského múzea v Ružomberku.

Chytanie bosoriek a honba na ženícha tak rozhodne nie sú jediné atraktívne zvyky na Liptove. V dedinskom spoločenstve totiž bola práve svadba významná udalosť a predchádzali jej dôkladné prípravy. Robili sa zabíjačky, piekli koláče, nasýpali periny, upratovali sa domy. ,,Sme šťastní, že Múzeum liptovskej dediny naďalej žije folklórom a je presiaknuté množstvom tradícií. Dve svadby u nás v Pribyline, to tu ešte nebolo. Preto veríme, že túto príležitosť si nenechajú ujsť ani návštevníci a prídu pogratulovať svadobčanom," povedal riaditeľ Liptovského múzea v Ružomberku Martin Krupa.

Na návštevníkov Pribyliny tak čaká nezabudnuteľný zážitok. A nie je vylúčené, že aj na ženíchov, ak sa im niekto pokúsi ukradnúť nevestu. Ktovie, možno je načase zapracovať do liptovských tradícií nové prvky :)

Svadba ako remeň
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie